İran

Ruhani’den aşıların teminine ve İranlı yerli şirketleri desteklemeye vurgu

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, aşıların temin edilmesi ve yerli üretim şirketlerinin desteklenmesine vurgu yaptı.

İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yabancı aşıların tedariki alanında çeşitli kuruluşların çabalarını ayrıca ülkede korona aşısı üretim çabalarını takdir ederken, halkın ihtiyaç duyduğu aşı tedarikini hızlandırma ve yerli firmaların desteklenme zaruretini belirtti.

Ruhani, yabancı aşıların hazırlanması ve COVAX sepetinden ilk kotanın sağlanması adımlarına ilişkin ilgili kurumların verdiği raporu ardından, Dışişleri Bakanlığı ve İran Merkez Bankası’nın çeşitli türlerde yerli aşı üretme çabalarını takiben, yerli firmaların, bu alanda gösterdikleri çabaları takdir etti.

Raporun ardından Ruhani, Ulusal Aşı Belgesinde belirtilen önceliklere göre aşıların tedariki ve hedef grupların aşılama süreci hakkında doğru ve şeffaf bilgilere duyulan ihtiyacı vurguladı.

İran Cumhurbaşkanı, Korona aşısının girişinden enjeksiyonuna kadar bütün sürecin online ve şeffaf bir şekilde halka ve medyaya bildirilmesi gerektiğinin altını önemle çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (17) içerik yüklenmiştir.