İranRusya

Rus diplomat: Tahran yaptırımların kaldırılması konusunda çok ciddi

Rusya’nın Viyana görüşmelerindeki temsilcisi, “Tahran’ın kısa vadede yaptırımların kaldırılması için bir anlaşmaya varma konusunda çok ciddi olduğuna şüphe yok” dedi.

Fars Haber Ajansı’na göre, Rusya’nın Avusturya’nın Viyana kentindeki uluslararası kuruluşların temsilcisi Mihail Ulyanov dün Twitter mesajında ​​şunları yazdı: ”İran heyetiyle yakın temas halinde olan Viyana görüşmelerine Rus heyetinin başkanı olarak, Tahran’ın kısa vadede Nükleer Anlaşmayı canlandırmak ve yaptırımları kaldırmak için bir anlaşmaya varma konusunda çok ciddi olduğundan şüphem yok. ”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Cumartesi günü, ABD’nin İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik tek taraflı ve baskıcı yaptırımlarını kaldırmak için Viyana müzakerelerinin yedinci turunun sona ermesine atıfta bulunarak, sekizinci tur müzakerelerin hızla sonuçlanması ve bir anlaşmaya varılması umudunu dile getirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, pek çok zor siyasi meselenin devam ettiğini, ancak tüm müzakerecilerin, nükleer anlaşmanın “ekler” veya “muafiyetler” olmaksızın orjinali üzerinde anlaşmaya varılan çerçeveye geri döndürmek gibi en acil ortak görevi yerine getirme konusundaki kararlılıklarını yeniden teyit ettiklerini ekledi.

İran heyeti, 29 Kasım’da Avusturya’nın başkentinde başlayan 7. tur müzakerelerde, İran’a yönelik tek taraflı yaptırımlarının kaldırılmasına ilişkin iki belgeyi karşı tarafa sundu.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (26) içerik yüklenmiştir.