İranRusya

Rus diplomat Viyana görüşmelerindeki ilerlemeyi vurguladı

Viyana’da uluslararası kuruluşlarda Rusya’nın temsilcisi, İran ile 4+1 grubu arasında Viyana’da devam eden müzakerelerinde ilerleme görüldüğünü söyledi.

Tass haber ajansına göre, Mikhail Ulyanov Pazartesi günü Viyana’da verdiği bir röportajda, “Viyana görüşmeleri çok hızlı olmasa da ilerliyor” dedi.

Rus yetkili, Viyana’da devam eden görüşmelerde tartışılan konular arasında İran’ın nükleer faaliyetleriyle ilgili konular olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov da Viyana görüşmelerinde anlaşmaya varma olasılığının arttığını söyledi.

Ryabkov, RIA Novosti’ye verdiği demeçte, “Şu anda bir anlaşmaya varma ihtimalimizin müzakerelerin yeniden başlamasından önceki döneme göre daha yüksek olduğunu düşünüyorum ve ilerleme beklemek için nedenler var.” dedi.

İran’ın nükleer programına ilişkin yedinci tur müzakereler 29 Kasım’da Viyana’da başladı. Bu görüşmelerin ana konusu, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının kaldırılmasıdır.

Bu arada İran başmüzakereci Ali Bageri Keni, son birkaç gündür üst düzey uzman ve müzakereci yetkililer düzeyinde gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda, taraflar arasında müzakere konusunun kapsamı konusunda farklılıklar olduğunu ama sorunların azaldığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2022 (1) içerik yüklenmiştir.