HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Rus diplomat: Viyana görüşmelerinin amacı İran’a yönelik yaptırımları kaldırmaktır

Rusya’nın Viyana’daki Nükleer Anlaşma’yı yeniden ihya etme müzakerelerindeki heyet başkanı, dün gece twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda, Viyana görüşmelerinin amacının İran’a karşı yaptırımları kaldırmak ve Nükleer Anlaşma olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nı tam olarak uygulamak olduğunu bildirdi.

Fars Haber Ajansı’na göre, Rusya’nın Viyana müzakerelerindeki heyet başkanı Mikhail Ulyanov, Twitter’da şunları yazdı: “Viyana görüşmelerinin amacının, yaptırımların kaldırılması ve nükleer anlaşmanın tam olarak uygulanması da dahil olmak üzere KOEP’i canlandırmak olduğunu unutmamalıyız. Müzakerelerdeki katılımcıların hiçbiri üzerinde anlaşılan bu hedefi de sorgulamıyor.”

Viyana merkezli uluslararası örgütlerde Rusya’nın temsilcisi, İran’ı Viyana’daki müzakereleri sürdürmeye hazır olarak nitelendirdi.

Ulyanov, Pazar sabahı İran çumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi’nin televizyonda yaptığı konuşmalara atıfta bulunarak, “İran’ın nükleer anlaşma konusunda Viyana görüşmelerini sürdürmeye hazır olduğu bu açıklamalardan açıkça anlaşılmaktadır.” dedi.

Viyana’daki yeni tur müzakerelerin takvimi hakkında da yorum yapan Rus yetkili, “Tabii ki, bu müzakerelerin ne zaman devam edeceği henüz belli değil.” dedi.

Nükleer Anlaşma’yı yeniden canlandırma amaçlı Viyana müzakerelerinin 6. turu, 12 Haziran’da Viyana’daki Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu toplantısıyla başladı ve aynı gün İran müzakere heyeti, İran İslam Cumhuriyeti’nin temel taleplerini yerine getirmeden kesinlikle bir anlaşmaya varamayacağını açıkladı. Ancak 7. tur müzakerelerin başlama tarihi hala belirlenmedi./

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.