AmerikaRusya

Rusya, ABD hava kuvvetlerinin sivil havacılığı tehdit ettiğini söyledi

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova Pazar günü yaptığı açıklamada, ABD Hava Kuvvetleri’nin tehlikeli eylemlerinin sivil havacılığı tehdit ettiğini söyledi.

Bir Telegram gönderisinde Zaharova, Karadeniz de dahil olmak üzere Rusya sınırına yakın Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) uçak uçuşlarının artan yoğunluğundan duyduğu endişeyi dile getirdi.

Zaharova, Cuma günü, bir ABD CL 600 gözetleme uçağının, Rus hava trafik hizmetlerinin sorumluluk alanı yakınında Karadeniz üzerinde 11.000 metreden 9.200 metreye indiğini ve iki sivil uçağın rotasını bozduğunu söyledi.

Zaharova, keşif uçağının mürettebatının Rus hava trafik hizmetlerinden gelen tekrarlanan taleplere yanıt vermediğini vurguladı.

Rus hava trafik kontrolörlerinin, sivil uçakların yönünü ve irtifasını derhal değiştirerek güvenliğini sağladığını hatırlattı.

Son yıllarda ABD ve NATO, Moskova’nın Batı’ya yönelik tehditleri bahanesiyle Rusya ve sınır bölgelerinin yakınında geniş bir varlığa sahip oldu.

Rusya defalarca Ukrayna sınırındaki askeri eylemlerinin normal askeri eylem olduğunu söylese de ancak ABD ve müttefikleri Rusya’nın Ukrayna sınırındaki gerilimi artırmaya devam ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (17) içerik yüklenmiştir.