AsyaAmerika

Rusya: ABD’nin KOEP’den çekilmesi fiyasko ile sonuçlandı

Rusya’nın Viyana’daki uluslararası kurum ve kuruluşlarda daimi temsilcisi Mihail Ulyanov, Amerika’nın Kapsamlı Ortak Eylem Planı KOEP (Bercam) nükleer anlaşmasından çekilmesinin sonucunu fiyasko hezimet niteledi.

Twitter hesabında Amerika’nın İran’da Bercam adı ile anılan KOEP nükleer anlaşmasından çekilmesinin yıl dönümünde bir mesaj yayımlayan Rusya’nın Viyana’daki uluslararası kurum ve kuruluşlarda daimi temsilcisi Mihail Ulyanov şu ifadeleri kullandı:

Amerika’nın Bercam’dan çekilmesi ve azami baskı politikasını başlatması nükleer anlaşmayı zayıflattı, İran’ın nükleer programını ilerletti ve Fars körfezi bölgesinde durumu daha da vahim hale getirdi. Kısacası, fiyasko hezimet! Şimdi Viyana müzakerelerinde Amerika’nın Bercam’a geri dönme ihtimali görüşülüyor.

Öte yandan Çin’in Viyana’daki uluslararası kurum ve kuruluşlarda daimi temsilcisi Vang Kan da Cuma günü yaptığı açıklamada, Viyana müzakerelerinde üzerinde mutabık oldukları veya anlaşmazlık yaşadıkları konular daha da şeffaf hale geldiğini belirtti.

Viyana’da düzenlenen Bercam ortak komisyonu oturumundan sonra bu açıklamayı yapan Kan, dört hafta süren sıkı müzakerelerin ardından konular şeffaf hale geldiğini belirterek, anlaşmanın tüm taraflarından konunun acil olduğu yönündeki algılarını arttırmalarını ve iyi siyasi iradelerini de hayata geçirmelerini istedi.

Amerika’nın yeni Başkanı Joe Biden, kendisinden önce İran’a karşı KOEP nükleer anlaşmasından çekilme kararından sonra azami baskı politikası izleyen Donald Trump yönetiminin bu politikasını başarısız niteledi ve bu anlaşmaya geri dönmek istediğini belirtti, fakat şimdiye kadar bu politikadan vazgeçmek üzere herhangi bir adım da atmadı.

Bundan bir kaç saat önce de beyaz saray Sözcüsü Amerika’nın Bercam anlaşmasındaki yükümlülüklerini yerine getirmediğine değinmeksizin bir kez daha yaptırımlar ancak İran yükümlülüklerine geri dönerse kaldırılabileceğini açıkladı.

İran ise şimdiye dek birçok kez ancak Amerika dayattığı tüm yaptırımları kaldırırsa yükümlülüklerini yeniden yerine getireceğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (28) içerik yüklenmiştir.