RusyaAfganistanDünyaHaberler

Rusya Afganistan’da Amerikan güçlerinin IŞID ile bağlantısını ifşa etti

Rusya cumhurbaşkanının Afganistan özel temsilcisi bu ülkede Amerikan güçleri ve müttefiklerinin IŞİD terör grubu ile bağlantıda olduklarını ifşa etti.

Zamir Kabulov dün Moskova’da Valday Siyasi kulübü oturumunda yaptığı konuşmada Amerika liderliğindeki yabancı koalisyon ve IŞİD teröristleri arasındaki ilişki eskiden beri var olduğunu söyledi.
Rus yetkili Afganistan kuzeyinde IŞİD teröristlerinden çok sayıdaki bir grubun kuşatıldığı olayına işaretle, söz konusu teröristlerin kimliği belirsiz helikopterlerle Afganistan’ın Begram üssüne taşındıklarını ve ardından ülke çapına dağıldıklarını belirtti. 
Kabulov son yıllarda bir kaç kez Amerikan güçleri ve IŞİD teröristlerinin Afganistan’daki ilişki ihtimalini eleştirerek Washington tarafından bu konuda açıklama yapmasını istemişti.
Amerika ve müttefikleri 2001 yılında sözde terörizm ile savaşmak ve Afganistan’da güvenliğin sağlanması bahanesi ile bu ülkeye saldırdı fakat bu saldırı Afganistan’a altyapılarının tahrip edilmesi, terör ve güvensizlikten başka bir sonucu olmadı.
Amerika defalarca sözünde durmazken nihayet askeri güçlerini Eylül 2021’e kadar Afganistan’dan çekeceğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.