Asyaİran

Rusya: İran’ın nükleer programı barışçıl

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Riabekov, İran İslam Cumhuriyeti uzun süre Bercam adı ile anılan nükleer anlaşmaya bağlı kaldığını ve gizli nükleer silah programı ile suçlanamayacağını belirtti.

Cuma günü İran’da Bercam adı ile anılan Kapsamlı Ortak Eylem Planı KOEP anlaşması hakkında açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Riabekov, İran İslam Cumhuriyeti karşı taraf sözünü tutmadığı halde barışçıl nükleer programına ve bu anlaşmaya bağlı kaldığını, İran gizli nükleer silah programı ile suçlanamayacağını belirtti.

Bundan önce de Kremlin Sarayı Sözcüsü Dimitri Peskov, Amerika yönetiminin tetik mekanizmasından ve BM yaptırımlarını İran’a yeniden dayatma kararından geri adım atmasını olumlu karşıladıklarını açıkladı. Amerika’nın önceki yönetiminin Bercam nükleer anlaşmasından çekilmesini esefle karşıladıklarını kaydeden Sözcü Peskov, Rusya halâ bu anlaşmayı desteklediğini ve yeniden ihya edilmesini umduklarını vurguladı.

Amerika’nın BM geçici temsilcisi Richard Mills Cuma günü güvenlik konseyi başkanına bir mektup yazarak, Washington’un önceki yönetiminin İran’a BM yaptırımlarının yeniden dayatılması ile ilgili iddiasını geri çektiklerini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price da Trump yönetiminin İran’a yeniden BM yaptırımlarını dayatma yönündeki iddialarını reddederek, AB’nin 5+1 grubunun oturumuna davetini kabul edeceklerini açıkladı ve böylece İran’a Bercam’la ilgili ilk olumlu sinyallerini gönderdi.

Amerika’nın Joe Biden başkanlığındaki yeni yönetimi Trump’ın İran’a karşı izlediği politikaların başarısızlığını itiraf ederek, Trump’ın Bercam anlaşmasından tek taraflı geri çekilmesi Amerika’yı inzivaya ittiğini ve bu yüzden BM güvenlik konseyinin de onayladığı bu anlaşmaya geri dönmek istediklerini belirtiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.