İranRusya

Rusya İran’ın Viyana müzakerelerine devam etmesini olumlu karşıladı

Pazartesi günü İran Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkilinin Viyana müzakereleri hakkındaki açıklamasını olumlu karşılayan Rus diplomat Ulyanov, bu açıklama müzakerelerin devam etmesi için henüz ortam müsait olduğunu gösterdiğini belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığı’nın söz konusu yetkilisi Viyana müzakerelerinde gelinen son noktayı açıkladığı oturumda, başta ABD Dışişleri Bakanı olmak üzere bazı Amerikalı yetkililerin müzakerelerin sonuçları hakkında kuşku duydukları yönündeki açıklamalarına işaretle şöyle demişti:

Bence eğer karşı taraflar iyi niyetli olursa ve boşuna başkalarını suçlamaktan el çekerse, anlaşmaya varılabilir.

Viyana’da İran milletine dayatılan illegal yaptırımların kaldırılması ve Kapsamlı Ortak Eylem Planı KOEP nükleer anlaşmasının ihya edilmesi için düzenlenen müzakereler 29 Kasım Pazartesi günü başladı. İran İslam Cumhuriyeti müzakerelerde Amerika’nın illegal yaptırımlarının kaldırılması ve İran’ın nükleer faaliyetleri hakkında karşı tarafa iki belge sundu.

Bu arada Dışişleri Bakan Yardımcısı ve nükleer baş müzakereci Ali Bakıri Keni de son günlerde defalarca İran İslam Cumhuriyeti müzakerelerde gayet ciddi olduğunu ve bu iki belgenin sunulması da anlaşmaya varmak istediğini ortaya koyduğunu, şimdi ise top karşı tarafın sahasında olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.