AvrupaİranKuzey Amerika

Rusya Nükleer Anlaşma’da her türlü değişikliğe karşı çıkıyor

Rusya dışişleri bakan yardımcısı Pazartesi gecesi yaptığı açıklamada, yeni bir nükleer anlaşmayla ilgili herhangi bir tartışmanın hata olacağını söyleyerek, bu fikrin işleri daha da kötüleştireceğini söyledi.

Sergey Ryabkov, twitterdan yaptığı paylaşımda, Nükleer Anlaşma olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı-KOEP’in yerine, şimdilerde KOEP-Plus gibi düşünce ve girişimlerin yanlış olduğunu ve böyle bir girişinin durumu daha da kötüleştireceğine inandığını kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova da geçtiğimiz günlerde ABD’nin İran nükleer anlaşmasına geri dönmesinin herhangi bir önkoşul veya ek talep olmaksızın gerçekleşmesi gerektiğini vurguladı.

İran İslam Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Mecid Tahti Revançi de, geçen Salı günü bir BM Güvenlik Konseyi toplantısında Nükleer Anlaşma’ya ilişkin Konseyi’n 2231 sayılı bildirisinin 6 aylık raporunun incelenmesinde yaptığı konuşmada, nükleer anlaşmanın yeniden müzakere edilmesi, veya bu anlaşmaya yeni maddelerin eklenmesi veya çıkarılmasına İran’ın kesinlikle karşı olduğunu söyledi.

ABD’de Joe Biden’in ABD başkanlık seçimlerindeki zaferi ile birlikte, Dünya Sağlık Örgütü, Nükleer Anlaşma, Paris İklim Anlaşması da dahil olmak üzere Trump’ın ayrıldığı uluslararası örgütlere ve anlaşmalara ABD’nin geri dönme ihtimali gündeme gelmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Temmuz 2024 (16) içerik yüklenmiştir.