AvrupaİranKuzey Amerika

Rusya Nükleer anlaşmanın geleceğinden kaygılı

Rusya’nın Uluslararası Kuruluşlar’daki daimi temsilcisi Mikhail Ulyanov, nükleer anlaşma sürecine temasla, bu uluslararası anlaşmanın yokolması konusunda kaygısını bildirdi.

Ulyanov, İRNA ajansına yaptığı açıklamada, Rusya’nın nükleer anlaşmanın bir tarafı olarak anlaşmanın yürürlüğü sürecinden hoşnut olmadığını belirterek ‘zira böyle önemli ve eşsiz bir anlaşmanın imzalanması için 10 yıllık bir çaba sarfedildi’ dedi.

Rus yetkili, nükleer anlaşmanın bugünkü duruma gelmesinden Amerika’nın sorumlusu ve suçlu olduğunu belirterek, ‘Zira, Amerika’nın bütün çabası sözkonusu anlaşmanın iptaline yönelik olmuştur. Halbuki anlaşma BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanmış uluslararası bir anlaşmadır’ dedi.

Bilindiği gibi Amerikan başkanı Trump, 8 mayıs 2018 tarihinde nükleer anlaşmadan çıktığını ve İran’a karşı yeni ve ağır yaptırımlar getirileceğini bildirmiş ve böylece uluslararası bir anlaşmayı kanunsuz bir şekilde ayaklar altına almıştı.

İran da, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesi ve Avrupa’nın nükleer anlaşmaya göre İran’ın iktisadi kazanımlarını garanti etmesinde geri adım atmasına karşı nükleer anlaşma çerçevesinde taahhütlerini azaltma hakkından yararlanarak bu doğrultuda 4 girişiminde bulunmuştur.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (30) içerik yüklenmiştir.