Rusya

Rusya Seçim Komisyonu, Ukrayna’daki ilhak referandumlarından ‘evet’ çıktığını açıkladı

Rusya Seçim Komisyonu, uluslararası toplum tarafından eleştirilen “ilhak referandumlarında” Rusya topraklarındaki sandıklardan gelen ilk sonuçlara göre “evet” oylarının kazandığını duyurdu.
Rus haber ajansları Ria Novosti, Tass ve Interfax’ın bildirdiğine göre Moskova kontrolündeki bölgelerde oy sayımına başlandı ve ilk sonuçlara göre “evet” oylarının önde olduğu aktarıldı.
Komisyonun açıklamasında şu ana kadar oyların yüzde 27’sinin sayıldığı ve yüzde 98 ‘evet’ çıktığı bildirildi.
Referandum’un Dontesk, Luhansk, Zaprojya ve Kherson olmak üzere 4 bölgede yapıldığı bildirildi. Burada önemli olan konu, Luhansk hariç, diğer vilayetler, Rus güçlerinin tam kontrolü altında olmaması ve bu bölgelerde çok sayıda kentin Ukrayna yönetiminin kontrolü altında olmasıdır. Ancak bu noktalarda da referandum düzenlendi.
Zaporjya vilayetinin merkezi olan Zaporjya, Ukrayan’nın kontrolü altında olup, bölgenin nüfusunun büyük kısmı bu kentte yaşamakta, Bu kent sakinleri ancak, vilayetin Rusya’ya ilhakına ilişkin referanduma katılmadılar. Rusya, Ukrayna topraklarının yüzde 15’ini teşkil eden sözkonusu 4 bölgede referandum düzenlemekle, Kırım Adası’nın ilhakına benzeri bir planı bu kez bu bölgelerde uygulamaya çalıştığını ortaya koydu. Referandum sonuçlarının ardından, sonuçlar Rusya yasama erkinde onaylandıktan sonra, Putin tarafından kısa sürede imzalanması bekleniyor. Böylece Kiyev’in Batı yanlısı yönetimi, defakto ile karşı karşıya kalmış olacak.

Rus Seçim Komisyonu’nun açıklamasına tepki gösteren Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ise oyların geçerli olmadığını ileri sürdü. Bakan Kuleba, Fransız mevkidaşı Catherine Colonna ile birlikte Kiev’de düzenlediği basın toplantısında “Bu durum politikamızı, diplomasimizi ve askeri alandaki eylemlerimizi değiştirmeyecek” dedi.

Geçen hafta Kremlin, sözde Donetsk ve Luhansk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporijya bölgelerinde Rusya’ya katılmayı öngören referandumların düzenleneceği ve Moskova’nın da bu referandumlardan çıkacak sonucu kabul edeceğini açıklamıştı.
Ukrayna’nın 4 bölgesinde referandumun düzenlenmesi, bu bölgelerin biran evvel, Rusya’ya bağlanması ve Rusya ile Ukrayna savaşında belirleyici bir değişikliğin yapılması amacıyla gerçekleşmiştir. Bu bölgelerin Rusya’ya bağlanmasından sonra peki neler olacaktır?
Bu bağlamda iki senaryo tahmin edilebilir. Birinci senaryo, Ukrayna ordusunun bu bölgeleri geri almak için saldırıya geçmesidir ki, Moskova, bunun Ukrayna için çok ciddi ve tehlikeli sonuçları olacağı uyarısında bulunmuştur. Ukrayna’nın savaşı sürdürmeye ısrar etmesi halinde, Moskova, kendi topraklarına saldırı düzenlendiğini ilan ederek kendi nükleer doktrinini değiştirerek, Ukrayna’ya nükleer saldırıda bulunabilir. Nitekim Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya anayasası ve nükleer doktrininin Ukrayna’dan ilhak edilen topraklar için de geçerli olduğunu belirtti.
Başka bir senaryo da, Ukrayna Devlet Başkanı’nın savaş ile bu ülke topraklarından ayrılan bölgeleri geri alamayacağı düşüncesiyle, Rusya’ya karşı operasyonu azaltmak veya durdurmaktan başka bir çaresi olmadığı kanaatine varmasıdır.
Öte yandan, Ukrayna savaşı gidişatı, Rusya ile ABD’nin nükleer çatışma olasılığını gündeme getirmekte ve her geçen gün bu olasılık artmakta. Moskova, bu bağlamda kendi varlığına yönelik tehdidi kırmızı çizgisi olarak ilan etmiştir.
Washington yönetimi, Kiev’in ABD’nin gönderdiği silahları, Rus güçlerinin kontrolü altındaki bölgelere saldırı için kullanabileceğini ifade etmesi, Ukrayna savaşında durumun daha da kötüleşebileceğini ortaya koydu.
ABD ayrıca, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı nükleer silah kullanması halinde, felaket sonuçlarla karşı karşıya kalacağı uyarısında bulunmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.