AvrupaSuriye

Rusya: Teröristler İdlib’de kimyasal bir saldırı planlıyor

Suriye’deki Rusya Uzlaşı Merkezi, teröristlerin Suriye’nin kuzeyindeki İdlib vilayetinde yeni bir kimyasal saldırıya hazırlandıklarını açıkladı.

Suriye’deki Rusya Uzlaşı Merkezi başkan yardımcısı Amiral Alexander Karpov, dün gece teröristlerin 26 mayıs’ta yapılacak Suriye cumhurbaşkanlığı seçimlerinin arifesinde İdlib ilinde yeni bir kimyasal saldırı için hazırlandıklarını duyurdu.

Karpov’a göre, Cephei Nusra terörist grupları ve ‘Beyaz Miğferliler’ yakın zamanda, muhtemelen klor gazı içeren zehirli ve kimyasal maddeler içeren altı konteyneri İdlib vilayetindeki Ceser el’Şegur bölgesine taşıdı.

Teröristler daha önce İdlib’de ve Doğu Guta da dahil olmak üzere Suriye’nin diğer bölgelerinde kimyasal saldırılar düzenlediler.

Rusya Dışişleri, El Nusracı militanların Suriye’deki devlet başkanlığı seçimleri öncesinde, kimyasal silah kullanacakları bir provokasyonun hazırlığında oldukları uyarısında bulundu.

İki gün önce de Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, “Çok güvenilir bir kaynaktan edindiğimiz bilgiye göre Suriye topraklarında faaliyet gösteren El Nusra terörist grubu, sözde insani yardım çalışanları Beyaz Miğferliler’in  dahil olduğu bir senaryo üstünden zehirli maddeler kullanacakları yeni bir provokasyonun hazırlığını yapmaktadır” dedi.

Zaharova, “Elimizdeki bilgiye göre şu anda ülkenin kuzeyindeki  İdlib gerilimi azaltma bölgesinde bir araya topladıkları kimyasal maddeler, sivillere karşı kullanılacak” uyarısını yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (28) içerik yüklenmiştir.