AvrupaRusya

Rusya ve Avrupa troykası Viyana’da görüştü

Rusya üst düzey müzakereci, twitter üzerinden paylaştığı mesajda Viyana’da BERCAM nükleer anlaşmaya üye Avrupa troykası üst düzey müzakerecileri ile bir araya geldiklerini duyurdu.

Mihail Ulyanov dün paylaştığı tweette kendisi ve üç Avrupa ülkesinden üst düzey müzakerecilerin, Avusturya’nın başkentinde, İran’a uygulanan yaptırımları kaldırma müzakerelerinde olası anlaşmaların nasıl uygulanacağı konusunda yoğun diplomatik görüşmeler yaptıklarını duyurdu.
Bu arada dün Viyana görüşmelerinin 15. Gününde yoğun diplomatik ve uzman istişareleri başlarken İranlı uzmanlar, yaptırımların kaldırılması ve nükleer meseleler konusunda 4+1 ve Avrupa Birliği temsilcileriyle görüşmelere katıldı.
Uzman toplantıları, BERCAM ortak komisyonunun son toplantısında varılan anlaşmaya dayalı olarak yapılırken görüşmelere katılan ülkelerin temsilcileri, yasadışı ve baskıcı yaptırımların kaldırılması sorununun çözülmesi önceliğini vurguladılar.
İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı siyasi işlerden sorumlu yardımcısı ve baş müzakerecisi Ali Bakıri Keni, Avrupa troykası temsilcileri ile yaptırımların kaldırılmasına dayalı yoğun diplomatik görüşmelerin devamında, Avrupa Birliği Dış Eylem Servisi Genel Sekreter Yardımcısı Enrique Mora ve ardından 3 Avrupa ülkenin temsilcileri ile görüşmek için dün Cuborg oteline gitti.
Yaptırımların kaldırılması, doğrulama ve nükleer taahhütlerle ilgili konular bu toplantıların gündeminde yer alıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Ocak 2022 (22) içerik yüklenmiştir.