HaberlerDünyaRusya

Rusya ve İslam ülkelerine karşı Batı istihbarat savaşı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Enformasyon ve Haberden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı, Rusya ve İslam ülkelerinin Batı istihbarat savaşının hedefi olduğunu söyledi.

İRNA’ya göre, Alexander Bikantev dün Kazan Konferansı – 2021’de Rusya ve İslam ülkeleri toplantısının genel oturumunda şunları söyledi: ”Rusya ve İslam ülkeleri Batı istihbarat savaşına karşı savaşmak için birlikte çalışmalıdır.” 

Bikantev, bilgi savaşıyla mücadelenin önemini vurgulayarak, ”Küresel bilgi savaşının nedeni göz ardı edilemez.  Bize karşı bu savaş neoliberalizmden farklı değer yaklaşımlarıyla Batılı ülkeler tarafından verildi ve yürütülüyor” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, toplantıya gönderdiği mesajda, Rusya’nın İslam dünyasıyla iyi ilişkilere sahip olduğunu vurguladı ve Rusya’nın uluslararası terörle mücadelede İslam ülkeleriyle işbirliği yaptığını söyledi.

Putin, “Rusya’nın İslam ülkeleriyle ilişkileri geleneksel olarak dostane ve yapıcı olmuştur” dedi.

Rusya ve İslam Dünyası 12. Uluslararası Ekonomi Zirvesi, Çarşamba günü İran’ın katılımıyla Rusya’nın Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da başladı.

Rusya ve İslam Dünyası Uluslararası Ekonomi Zirvesi’nin programlarının çoğu sanal olarak düzenleniyor ve İran İslam Cumhuriyeti de dahil olmak üzere 28 İslam ülkesinin büyükelçileri katılıyor.

Rusya’nın İslam ülkeleri ile işbirliği, İslami bankacılık ve bankacılık konuları, Rusya bölgeleri ile Müslüman ülkeler arasındaki ekonomik işbirliğinin genişletilmesi gibi konular gündemde.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.