HaberlerDünyaOrtadoğu

Rusya, Viyana görüşmelerinin biran evvel başlamasını istedi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, bir an evvel Viyana’daki nükleer anlaşma görüşmelerinin yeniden başlatılması çağrısında bulundu.

Rusya Dışişleri Sözcüsü Maria Zaharova dün akşam yaptığı açıklamada, nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılması konusunda Avrupalı tarafların yükümlülüklerini yerine getirmemesi yüzünden karşı karşıya kalınan zor duruma işaretle, mevcut durumdan tek çıkış yolunun bir an evvel anlaşmanın yeniden canlandırılması için müzakere sürecini yeniden başlatmak olduğunu kaydetti.

Zaharova, “Bu adım, birçok açıdan, ABD’nin İran’a ve onunla işbirliği yapan üçüncü ülkelere yönelik tek taraflı yaptırımları işlemeye devam ederken ‘nükleer anlaşmanın’ tam olarak uygulanmasını yeniden sağlama çabalarının somut pratik sonuçlar vermemesinden kaynaklandığını anlıyoruz” dedi.

Sözcü, “Ancak, bunun bizi aranan hedeften daha da uzaklaştırdığından ve kapsamlı anlaşmanın sürdürülebilir bir şekilde uygulanması yönünde koşullar yaratma görevinin giderek daha zor hale geldiğinden endişe duyuyoruz” diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.