Rusya

Rusya’dan, İnsan Hakları Konseyi üyeliğinin askıya alma oylamasına tepkisi

Rusya hükümeti, Moskova’nın BM İnsan Hakları Konseyi üyeliğini askıya alan bir ABD kararına oy verme planlarına tepki gösteren bir bildiri yayınladı.

New York’taki BM Genel Kurulu üyeleri, Rusya’nın BM İnsan Hakları Konseyi üyeliğini askıya alma kararını bugün (Perşembe) oylayacak.

Fars Haber Ajansı’na göre, Rus hükümeti BM üye ülkelerini plana ilişkin olumlu veya çekimser oyların “düşmanca” olarak değerlendirileceği ve Rusya ile ikili ilişkilerinde sonuçları olacağı konusunda uyaran bir bildiri yayınladı.

ABD’nin Birleşmiş Milletler elçisi Linda Thomas Greenfield, Ukrayna ve Batılı müttefiklerinin Rusya’nın BM İnsan Hakları Konseyi’nden çıkarılması çağrısında bulunduğunu belirterek, “Washington ve müttefikleri Rusya’yı BM İnsan Hakları Konseyi’nden çıkarmak için çalışıyorlar” dedi.

193 üyeli mecliste oy kullanan ülkelerin üçte ikisinin, Cenevre merkezli İnsan Hakları Konseyi’nden geçici olarak çıkarılabilmesi için Rusya’nın askıya alınmasını desteklemesi gerekiyor.

2006 yılında kurulan İnsan Hakları Konseyi, Genel Kurul tarafından seçilen 47 üye ülkeden oluşmaktadır. Libya, 2011 yılında konseyden uzaklaştırılmıştı.

Son günlerde Batı, Rusya’ya karşı yeni bir kampanya başlatırken Ukrayna medyası, ülkenin kuzeyindeki Buça kentinde öldürülen sivillerin cesetlerini gösterdiği iddia edilen videoları yayınladı.

Kiev, sivil ölümlerinden Rusya’yı sorumlu tutarken, Moskova, iddiaları şiddetle kınadı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.