Amerika

Rusya’dan İran’ın ABD ile direkt görüşmeyi reddetmesi kararına destek

İRNA’nın dün Rus medyasından aktardığına göre, Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak bilinen Nükleer Anlaşma sanal oturumunda Moskova’yı temsil eden Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, Rusya’nın, İran’ın ABD ile doğrudan görüşmeleri reddetmesine saygı duyduğunu söyledi.

Ryabkov, daha önce yaptığı açıklamada da, Nükleer Anlaşma’nın yerinin doldurulamayacağını söylemiş ve Rusya’nın Nükleer Anlaşma üyelerinin bu anlaşmaya en kısa zamanda dönmeleri için elinden gelen çabayı göstereceğini söylemişti.

Rusya’nın Viyana merkezli uluslararası kuruluşların daimi temsilcisi Mihail Ulyanov da, dün Sputnik’e verdiği röportajda ABD’nin İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik tek taraflı yaptırımlarını eleştirdi ve Nükleer Anlaşma üyesi ülkeler arasında Viyana’da yapılacak bir sonraki İran ve ABD temsilcileri arasında doğrudan hiç bir görüşmenin yapılmayacağını söyledi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi, Pazar günü yaptığı açıklamada, “ABD ile doğrudan veya dolaylı görüşmelerimiz yok, bizim 4+1 grubu ile Viyana’da görüşmelerimizin gündemi yaptırımların kaldırılmasıdır. Bunun için de ABD önce yaptırımları kaldırmalı ve bu konuda sınavdan geçmeli ve bu da tamamen teknik bir durumdur” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2021 (13) içerik yüklenmiştir.