HaberlerAvrupaOrtadoğu

Rusya’dan nükleer silah kullanmayla ilgili dikkat çekici açıklama

Rusya’nın nükleer silah kullanma koşullarının askeri doktrininde anlatıldığını kaydeden Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, Ukrayna’ya önleyici nükleer saldırı düzenleme olasılığıyla ilgili cevabın doktrinde aranması gerektiğini belirtti.

Gruşko, “Askeri doktrinimiz var, orada her şey yazıyor. Doktrin, orada net biçimde olanın dışında hiçbir yoruma yer vermiyor” ifadesini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2020’de imzaladığı kararnameyle, Rusya’nın nükleer caydırıcılık alanındaki devlet politikasının temellerini belirlemişti. Belgede, nükleer caydırıcılık ilkelerinin yanı sıra, Rusya’nın nükleer silah kullanımına geçiş koşulları tanımlanıyor.

Belgeye göre Rusya, şu koşullarda nükleer silahı kullanır: Rusya ve müttefiklerinin topraklarını hedef alan balistik füzelerin fırlatıldığına ilişkin kesin bilginin alınması; düşmanın, Rusya ve müttefiklerine yönelik nükleer silah veya başka tür kitle imha silahı kullanması; düşmanın, Rus nükleer kuvvetlerinin karşılık vermesini engelleyecek şekilde, kritik öneme sahip devlet ve askeri tesislerine saldırması; Rusya’ya yönelik konvansiyonel silahla yapılan ve varoluşsal tehdit taşıyan saldırının gerçekleştirilmesi.

CIA Direktörü William Burns Cumartesi günü Rusya’nın Ukrayna’da nükleer silah kullanma olasılığı konusunda uyarıda bulundu.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Avril Haynes, Washington yönetiminin Ukrayna ihtilafını çözmek için şu an ‘geçerli bir müzakere yolu görmediğini’ söyledi.

İngiltere ve Galler Başsavcısı Suella Braverman’ın ofisinden yapılan açıklamada, Ukrayna’yı ziyaret ettiği belirtildi.

Açıklamada, “Başsavcı Braverman dün Ukrayna’yı ziyaret etti ve Ukrayna Başsavcısı Iryna Venediktova ile bir araya geldi” denildi.

Braverman’ın ayrıca, İngiltere’nin Ukrayna’nın soruşturmalarına verdiği destek kapsamında, “Polonya’da bir savaş suçları uzman heyetine liderlik ettiğini” söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.