RusyaKatar

Rusya’nın yeni savaş uçağı SU-75 Checkmate Katar’da görücüye çıktı

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Manturov, Dubai Airshow-2021 havacılık fuarı kapsamında yeni beşinci nesil hafif avcı uçağı Checkmate’in tedarikinin Batı Asya ülkeleri ile görüşüleceğini belirtti.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) 14-18 Kasım’da düzenlenen Dubai Airshow-2021 havacılık fuarında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, fuar kapsamında Checkmate avcı uçağının tedarikinin Batı Asya ülkeleri ile görüşüleceğini ifade etti.

Kendini radarlardan gizleyebilen tek motorlu Checkmate jeti, MAKS-2021 havacılık fuarında Rusya lideri Vladimir Putin’e tanıtılmıştı. İlk uçuşunu 2023’te yapması planlanan yeni Rus uçağının seri üretimine ise 2025’te geçilmesi düşünülüyor.
Geliştiricilere göre beşinci nesil yeni avcı uçağı, ses hızının iki katı hıza ulaşabiliyor. Jetin menzilinin 3 bin kilometre olduğu ve 7 bin 400 kilogram cephane taşıyabileceği ve karada, denizde ve havada aynı anda 6’ya kadar hedefi vurabileceği belirtiliyor.
Amerikan F-35 Lightning II ve İsveç yapımı JAS-39 Gripen ile rekabet edeceği ifade edilen jetin fiyatınınsa 25-30 milyon dolar aralığında olacağı tahmin ediliyor. Yeni uçağın öncelikle Batı Asya, Asya, Kuzey Afrika ve Latin Amerika ülkelerine ihraç edilmesi planlanıyor.

Checkmate Su-75 savaş uçağının sunumu Rus Rostec Group’un 14-18 Kasım 2021 Dubai Airshow-2021 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nda yapılıyor. 14 Kasım’da Checkmate sunumu üretici UAC Başkanı Yuri Slusar ve uçağın baş mühendisi tarafından yapıldı.

Bu uçak yakıt ikmali olmadan ve harici ekler olmadan 2.900 km menzile sahiptir. Uçağın kalkış ağırlığı yaklaşık 18 ton ve maksimum hızı 2 Ma’dan fazladır.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.