ArabistanDünyaYemen

Sadece Kınıyorlar! İnsan Hakları İzleme Örgütü Suudi Arabistan’ı insan hakları ihlalleriyle suçladı

İnsan Hakları İzleme Örgütü son raporunda ve bildirisinde, Suudi Arabistan’ı insan hakları aktivistlerini, eleştirmenleri ve hükümet karşıtlarını ciddi şekilde baskı altına almakla kınadı.

Uluslararası İnsan Hakları Örgütü yayınladığı bildiride, Suudi Arabistan’da birçok insan hakları aktivisti ve savunucusuna hala zulmedildiğini ve haksız cezalar verildiğini söyledi.

Örgütün bildirisinde şu ifadelere yer verildi: “2021, Suudi yetkililerin barış eylemcilerini ve siyasi reform ve insan hakları talep edenleri hedef alan tutuklama kampanyalarına tanık oldu.”

Örgüt, 2020 ve 2021’de vaat edilen resmi reform iddialarına rağmen, Suudi yetkililerin ifade özgürlüğü aktivistlerine yönelik baskılarını eleştirdi.

Suudi yetkililer, ülkenin iç ve dış ilişkilerindeki politikalarına ilişkin görüşlerini ifade ettikleri için önde gelen isimleri gözaltına almaya devam ediyor.

”İfade Özgürlüğü Tutuklular” hesabı, Nisan 2019 kampanyası sırasında yetkililer tarafından gözaltına alınan aktivistlerin yargılanmalarının 17-19 Ocak’ta başlayacağını tweetledi.

Nisan 2019 tutuklama kampanyasının en önemli kurbanları arasında Suudi yazar Abdullah al-Duhailan, Musa Ebu Hüseyin, Eymen el-Deris, Naif ae-Hindas, Abdullah el’Şehri ve keyfi olarak hapse atılan diğer birçok genç var.

Suudi yetkililer, ülkedeki siyasi ve insan hakları mahkumlarının sayısı hakkında henüz resmi istatistik yayınlamadı, ancak Batı Asya haber sitesine göre, uluslararası insan hakları örgütleri Suudi Arabistan’daki siyasi mahkumların sayısının 30.000 civarında olduğunu ve bunların her türlü işkence ve kötü muameleye maruz kaldığını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Mayıs 2022 (16) içerik yüklenmiştir.