Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Sağlık durumu kötüleşen kanser hastası Filistinli esir hastaneye nakledildi

İsrail Cezaevleri İdaresi, sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine esir Muhammed Selahaddin’i Remle Hapishanesi kliniğinden İsrail “Ichilov” Hastanesine nakletme kararı aldı.

Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti, konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında,7 Nisan 2019’dan beri esir olan 20 yaşındaki Selâhaddin’in, işgal altındaki Kudüs’ün kuzeyindeki Hızma kasabasından olduğunu ve iki yıl hapis cezasına çarptırıldığını bildirdi.

Filistin resmi kaynaklarına göre, İşgal rejimi zindanlarında 41’i kadın, 160’ı çocuk olmak üzere toplamda 4700 Filistinli esir bulunuyor.

İdari tutuklu sayısı 400’ü aşarken, hasta esir sayısı yaklaşık 700’e ulaştı ve bunlardan 300’ü sürekli tedaviye ihtiyaç duyan kronik hasta. Hasta esirlerin 10’unda ise kanser ve çeşitli derecelerde tümör olduğu belirtiliyor.

İsrail’in “idari tutukluluk” adını verdiği uygulamaya göre, istihbarata dayalı olarak Filistinliler 1 ila 6 ay alıkonulabiliyor. Tutuklunun, “İsrail’in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine” karar verilmesi halinde ise askeri hâkim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Kasım 2020 (23) içerik yüklenmiştir.