AmerikaAsyaİranLatin AmerikaVenezuela

Şah döneminde ABD nin hizmetinde olan İslam devrimi ile İslamın ve ezilenlerin hizmetine giren İran,öncekilerine ek olarak Venezuela’nın en büyük petrol rafinerisinin ‘büyük yenilemesine’ başlayacak….

Ruters ile konuşan kaynaklara göre İran, Venezuela’nın en büyük petrol rafinerisi kompleksi olan Paraguana Rafineri Merkezi’nin büyük bir revizyonu için önümüzdeki haftalarda çalışmaya başlayacak .

Haber, İran Dışişleri Bakanı Hossein Amir-Abdollahian’ın 3 Şubat’ta Karakas’a yaptığı resmi ziyarette Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile görüşmesinden saatler sonra ortaya çıktı .

Venezuela lideri Twitter’da yaptığı açıklamada, “Her iki halkın da yararına olan teknolojik, endüstriyel, bilimsel ve kültürel alışveriş için ikili ilişkilerin gelişmeye devam edeceğinden eminim” dedi.Amir-Abdollahian, Maduro ile görüşmesi öncesinde Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez, Dışişleri Bakanı Yvan Gil Pinto ve Petrol Bakanı Tareck El Aissami ile görüştü.

Reuter’in kaynaklarına göre , devlete ait Petroleos de Venezuela (PDVSA) ve Ulusal İran Petrol Rafineri ve Dağıtım Şirketi (NIORDC) önümüzdeki haftalarda, günde 955.000 varil petrol üretebilen Paraguana rafineri kompleksini elden geçirmek için 460 milyon Euro’luk bir sözleşme imzalayacak. gün (bpd).

Geçen Mayıs ayında, NIORDC’nin bir birimi, Venezuela’nın en küçük rafinerisi olan 146.000 bpd El Palito’yu onarmak için PDVSA ile 110 milyon Euro’luk bir sözleşme imzaladı.

Son yıllarda İran, Venezuela’nın petrol sektörünü kasıp kavuran cezalandırıcı ABD yaptırımlarının üstesinden gelmesine yardım ederek, Caracas’ın ABD rafineri teknolojisine olan bağımlılığını sona erdirmesine ve ülkenin zarar görmüş ekonomisini canlandırmasına yardım etmede etkili olduğunu kanıtladı.Paraguana yenileme anlaşmasının, NIORDC’nin kompleksin dokuz damıtma ünitesinden beşini onarmak için müteahhitler tutmasına ve dış kaynak çalışmasına izin vereceği bildiriliyor. İran, rafinerinin operasyonlarını PDVSA’ya iade etmeden önce parça tedariki, kurulum ve denetimden de sorumlu olacak.

Paraguana revizyonu üzerindeki çalışmalar, 1.000 ve 1.500 yerel personel ve müteahhit ile birlikte çalışan en az 400 İranlı işçi tarafından yürütülecek.

Plan aynı zamanda, başlangıçta ABD teknolojisi kullanılarak inşa edilen bir rafineride Çin ve İran parçalarının ve ekipmanlarının birleştirilmesini de içeriyor.

Kaynaklar, projenin başarılı olması halinde 2024 ve 2025’te daha kapsamlı bir revizyonun gelebileceğini söyledi.

İslam Cumhuriyeti’nden teknisyenlerin, bir Rus devlet petrol şirketi ile bir PDVSA ortak girişimi olan Petromonagas projesinden iyileştirilmiş ham petrol eklemeyi düşündükleri bildiriliyor.

ABD ve müttefiklerinin ülkeye karşı yürüttüğü hibrit savaşın bir sonucu olarak, Venezuela’nın petrol üretimi, dünyanın en büyük petrol rezervlerinden bazılarına sahip olmasına rağmen, 2012’de günde iki milyon varilden 2021’in başında sadece birkaç yüz bine düştü.Müttefik ülkeler arasındaki askeri işbirliği de son on yılda arttı.
The Cradle nin özel bir raporuna göre , 2019’da İslam Devrim Muhafızları (IRGC) Kudüs Gücü’nün merhum komutanı Qassem Soleimani, devrimci milislerin kurulmasına ve ülkenin askeri sanayileşmesine yardımcı olmak için Karakas’ı ziyaret etti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (25) içerik yüklenmiştir.