İran

Salihi: % 60 uranyum zenginleştirmesi, İran’ın nükleer yeteneğini düşmanlara kanıtladı

İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı Ali Ekber Salihi, ”İç ihtiyaçların karşılanması doğrultusunda uranyumun zenginleştirilmesi ve bu yönde uranyumun % 60’ını zenginleştirmemiz, İran’ın nükleer yeteneklerini düşmanlara göstermiştir” dedi.

İran İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu’nun Netenz nükleer sahasındaki sabotaj olayını soruşturma konulu olağanüstü oturumunda dün Ali Ekber Salihi, ”Bu olayda zarar gören kablolar hızla değiştirildi ve şu anda Netenz zenginleştirme merkezi ana elektriği şebekeye bağlı” dedi.

İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı, “Alınan tedbirler nedeniyle ana elektrik kablosu kesilse bile Netenz’deki zenginleştirme hiç durdurulmadı ve hasar gören bölgede birkaç santrifüj zinciri yeniden devreye alındı.” dedi.

Salihi, düşmanın İran’daki zenginleşmeyi durdurma hedefine ulaşılamadığına işaret ederek, “İran İslam Şura Meclisi yasasına dayanarak, iç ihtiyaçları karşılamak ve düşmanlara ülkenin yerli kabiliyetini göstermek için hızlı bir şekilde % 60 zenginleştirmeye başladık.” dedi.

Toplantıda sunulan rapora göre, Siyonist rejim de dahil olmak üzere İran’ın düşmanları, İran’ın nükleer programını endüstriyel olarak sabote etmek için defalarca girişimlerde bulundu fakat bunların birçoğu İran Atom Enerjisi Kurumu’nun teknik ve güvenlik güçlerinin çabaları tarafından keşfedilip engellendi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Temmuz 2024 (20) içerik yüklenmiştir.