DünyaAvrupa

Salihi: Uranyum zenginleştirme faaliyeti devam ediyor

İran İslam Cumhuriyeti Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, İran’da yüzde 5, yüzde 20 ve yüzde 60 uranyum zenginleştirme faaliyetinin devam ettiğini ve İran’ın yüzde 20 uranyum stokunun 90 kilodan fazla olduğunu söyledi.

Salihi yaptığı açıklamada, İran’ın Uluslararası Atom Eerjisi Kurumu (UAEK) ile teknik anlaşmayı bir ay daha uzatma kararının telefon ile UAEK Başkanı Rafael Grossi’ye iletildiğini, Viyana müzakerelerinin devam ettiğini ve bu hususta ortak bildiri yayınlanmayacağını ve verilen fırsatta müzakerelerin sonuçlanması temennisinde bulundu.

Salihi, İran’ın yüzde 60 zenginleştirilmiş Uranyum miktarının 2.5 kg ve yüzde 5 zenginleştirilmiş Uranyum miktarının da 5 tondan fazla olduğunu ve nükleer faaliyetlerin devam ettiğini söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti’nin, İran ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı arasındaki anlaşmayı genişletme ve Atom Enerjisi Teşkilatı tarafından IAEA kamera verilerini bir ay daha kaydetmeye devam etme kararı dün, BM nükleer gözlemcisine açıklandı.

İran İslam Cumhuriyeti’nin UAEK büyükelçisi ve daimi temsilcisi Kazım Garibabadi de yaptığı açıklamada, “Son üç ayın verileri halen İran Atom Enerjisi Kurumunun uhdesindedir ve Ajans’a aktarılmayacaktır ve veriler 1 ay daha İran’da kalacaktır.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2021 (30) içerik yüklenmiştir.