AsyaİranSuriye

Şamhani: Terör ve radikalizm, bölgenin en temel tehditleri

İran milli güvenlik yüksek konseyi İMGYK Sekreteri Ali Şamhani, terör, radikalizm ve ecnebi güçlerin zarar veren varlığı, bölgeye yönelik en temel tehditler olduğunu belirtti.

Tahran’da düzenlenen 2. Bölgesel güvenlik oturumunda İran İslam Cumhuriyeti’nin terör ve radikalizmle ilgili tutumunu beyan eden İMGYK Sekreteri Şamhani, terör ve radikalizm halâ devam eden ve bölgenin barış, refah ve güvenliğini etkileyen afetler olduğunu belirtti.

Bir önceki oturumun üzerinden geçen son bir yılda bölgede birçok gelişme yaşandığını kaydeden Şamhani, bazı gelişmeler bölge ülkelerinin çıkarları ve amaçları doğrultusunda olduğunu, ama maalesef bazı gelişmeler de bölge halklının acılarını arttırdığını vurguladı.

Bu yılki oturum Afganistan meselesi üzerinde odaklandığını belirten Şamhani, bölgede güvenlik kaygılarından biri, Irak ve Suriye’de bozguna uğrayan tekfirci IŞİD terör örgütüne bağlı teröristlerin Afganistan’a intikal ettirilmeleri ve burada yeniden yapılandırılarak komşu ülkelere karşı kullanılmaya çalışılmasından ibaret olduğunu, bu önemli güvenlik sorunu ile mücadele bölge ülkelerinin temel görevlerinden biri sayıldığını kaydetti.

Şamhani, Tahran oturumunda Afganistan krizinin çeşitli boyutları ele alınarak toplu güvenlik yönünde iş birliği yolları ve bu sorunun çözümü ele alınacağını ifade etti.

2. Bölgesel güvenlik oturumu İran, Rusya, Çin, Hindistan, Afganistan, Tacikistan ve Özbekistan milli güvenlik sekreterleri ve üst düzey güvenlik yetkililerinin katılımı ile Çarşamba günü Tahran’da başladı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2023 (68) içerik yüklenmiştir.