AvrupaİranKuzey Amerika

Savunma Bakanı: Batı, Ukrayna’da yıpratma savaşı istiyor

İran Silahlı Kuvvetleri Savunma ve Destek Bakanı, Amerika ve bazı Batılı ülkelerin, Ukrayna’ya askeri destek sağlamaya ve silah göndermeye devam ederek orada yıpratma savaşı oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Tuğgeneral Muhammed Rıza Aştiyani, Belarus Cumhuriyeti Savunma Bakanı Viktor Hrenin ile yaptığı görüşmede, Belarus Cumhuriyeti’nin İran İslam Cumhuriyeti’nin dış politikasında özel bir konuma sahip olduğuna işaret ederek, “Bu İran’ın, savunma ve askeri alan da dahil olmak üzere her alanda ikili ilişkilerin geliştirilmesinde ve pekiştirilmesinde ilgisini gösteriyor” dedi. Tuğgeneral Ashtiani, konuşmasının bir başka bölümünde ABD ve bazı Batılı ülkelerin müdahaleci ve tek taraflı yaklaşımlarına işaret ederek, şunları kaydetti: Bu konular dünyanın farklı bölgelerinde çatışmaların ve güvensizliğin artmasına ilaveten bir gelenek ve yanlış bir uygulama haline de gelmiştir.

İran savunma bakanı, İran’ın çeşitli bölgesel ve küresel meselelerdeki net tutumuna işaretler, ” İran İslam Cumhuriyeti, Ukrayna’daki ihtilafların barışçıl çözümüne yol açan her türlü diplomatik çabayı desteklemektedir.” hatırlatmasında bulundu.

Belarus Cumhuriyeti Savunma Bakanı da bu görüşmede Belarus ile İran İslam Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin bu ülke için değerli olduğunu ifade ederek, ” İran ve Beyaz Rusya arasındaki diplomatik ilişkiler 30 yıllık bir geçmişe sahiptir ve bu süre zarfında iyi bir işbirliği yapabildik.” dedi. Hrenin ayrıca İran İslam Cumhuriyeti, uluslararası baskı ve yaptırımların yanında uluslararası sistemde güçlü ve sağlam bir ülke yaratmayı başardığını sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (27) içerik yüklenmiştir.