İranIrak

Şehit Süleymani dosyası araştırma komitesinin 3. Toplantısı yapılacak

Uluslararası işlerden sorumlu yargı erki başkan yardımcısı ve insan hakları komitesi sekreteri, “şehit komutan Süleymani terörünü araştırmak üzere düzenlenen Ortak Soruşturma Komitesi’nin üçüncü toplantısının Bağdat’ta yapılacağını” vurguladı.

İnsan hakları komitesinin bildirdiğine göre Kazım Garibabadi dün yaptığı açıklamada, komutan Kasım Süleymani şehadet dosyasının hukuki açıdan açıldığını ve ilk duruşmanın da 3 ocak’ta yapıldığını belirtti.
Garibabadi söz konusu komitenin 3. Toplantısının ise şubat ayında Bağdat’ta yapılacağını ifade etti.
Şehit korgeneral Süleymani davasında başka kapasitelerin kullanılmasının da gündemde olduğunu belirten Garibabadi, cumhurbaşkanlık alt kurumları ve ilgili kurumlarla koordinasyon yapıldığını böylece uluslararası hukuk kurumlarına başvurma veya Amerika’da dava açılması olasılığının bir an önce gündeme getirilmesine çalışıldığını belirtti.
İnsan Hakları Genel Merkezi Sekreteri, ülkenin nükleer bilim adamlarına yönelik suikastla ilgili dört davanın oluşmasına da atıfta bulunarak, “Bu davalar soruşturuldu ve bir karar verildi” dedi.
Oyların yürütme garantisine ilişkin Gharibabadi, “Diğer ülkelerdeki Amerikan mal varlıklarını tespit etmeye çalışıyoruz ve bu amaçla yürütme organlarının işbirliğine ihtiyacımız var” dedi.
Uluslararası Yargıdan Sorumlu Bakan Yardımcısı, “Yurt dışında İranlılara yönelik yapılan haksızlıkların ve baskıların araştırılması da gündemde” olduğunu sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Ocak 2022 (20) içerik yüklenmiştir.