Irakİran

Şehit Süleymani Kuzey Irak’ta anıldı

İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu Kudüs Gücü’nün şehit komutanı General Hac Kasım Süleymani ikinci şehadet yıl dönümü dolayısıyla Kuzey Irak’ta İran İslam Cumhuriyeti’nin Erbil konsolosluğunda düzenlenen törenle anıldı.

Iran Press’in haberine göre, İran’ın Erbil başkonsolosu Nasrallah Raşnudi, İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu Kudüs Gücü’nün şehit komutanı General Hac Kasım Süleymani ikinci şehadet yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, şehit Süleymani’nin başta Irak olmak üzere bölgede terörle mücadelede parlak karnesine işaretle, şehit Süleymani tarihte ebedileştiğini ve dünya gençlerine örnek oluşturduğunu belirtti.

Amerika terör devleti 3 Ocak 2020’de büyük bir cinayet işleyerek İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu Kudüs Gücü Komutanı General Hac Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi komutanı Ebu Mehdi Mühendis’i ve 8 silah arkadaşını Bağdat hava limanı çıkışında şehit etti. Bu cinayetin emrini ABD dönem Başkanı Donald Trump verdi, Pentagon İHA’ları suikasti gerçekleştirdi.

İran da bu cinayete gösterdiği ilk tepkide, Amerika’nın Irak’ın Anbar eyaletindeki Aynul Esed üssünü füze yağmuruna tuttu.

Pentagon bir kaç merhalede bu saldırıda Amerikalı 110 asker beyin sarsıntısı geçirerek tedavi altına alındığını açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.