Irakİran

Şehit Süleymani suikast dosyasının yeni detayları açıklandı

İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu Başkomutan Yardımcısı General Sohrab Ali Şamhani, Kudüs Gücü’nün şehit komutanı General Hac Kasım Süleymani’ye düzenlenen suikast dosyasının yeni detaylarını açıkladı.

İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu Başkomutan Yardımcısı General Sohrab Ali Şamhani konu hakkında yaptığı açıklamada, General Süleymani İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu mensubu olduğunu ve bu doğrultuda yargıya başvurarak dava açtıklarını belirtti.

General Şamhani, davaya ilişkin dosya tamamlandığını, dosyada aralarında ABD’nin eski Başkanı Donald Trump da bulunan 50 sanığın adı geçtiğini kaydetti.

General Şamhani, sanıkların hepsi Amerikalı olduğunu, Britanya’dan da bazı adların geçtiğini ifade etti.

BM bu dosyanın sonuca ulaşması için harekete geçmesi gerektiğini kaydeden General Şamhani, konuyu uluslararası platformlara da taşımaları gerektiğini vurguladı.

İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu’na bağlı Kudüs Ordusu Komutanı General Kasım Süleymani Iraklı yetkililerin resmi daveti üzerine bu ülkeye gittiği bir sırada, Irak’ın Haşdi Şabi Hareketi Komutanı Ebu Mehdi Mühendis ve onlara eşlik eden 8 kişi ile birlikte 3 Ocak 2020 Cuma günü ABD terör ordusunun Bağdat hava alanına yakın bir noktada düzenlediği terör saldırısında şehit düştü.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (2) içerik yüklenmiştir.