İran

Şehit Süleymani, ümit, özgüven, fedakarlık simgesi ve direniş ve zafer şifresi

Bugün 3 Ocak, Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Korgeneral Şehit Kasım Süleymani’nin 2. şehadet yıldönümüdür.

Bu sebepten dolayı İslami İran’ın dört bir yanında gerçekleşen özel anma etkinlikleri, ülkeye özel bir ortam kazandırıyor.
ABD İHA’larınca 3 Ocak 2020’de sabah saatlerinde gerçekleşen füzeli terör saldırı sonucu Kudüs Gücü Komutanı Hac Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Komutan Vekili Ebu Mehdi el Mühendis, 8 dava arkadaşlarıyla birlikte Bağdat havalimanı yakınlarında şehit düştüler. Bu saldırı ABD’nin eski Başkanı Donald Trump’ın doğrudan ve bizzat talimatı ile gerçekleşti. Beyaz Saray’ın bu terör eyleminin ardından Devrim Muhafızları, 8 Ocak 2020’de Irak’ın el Anbar vilayetinde bulunan ABD’nin Ayın el-Esed üssünü adeta balistik füze yağmuruna tuttu.
Bu füzeli operasyonun ardından Pentagon aşamalı olarak yaptığı açıklamalarda, saldırı sonucu beyin travması geçiren Amerikan askerlerinin sayısını 110’a kadar yükseltti.
Irak topraklarında diplomatik görevini yerine getirmek için Bağdat’ta ABD’nin terörist ordusunun terör saldırısına uğrayan Şehit Süleymani’nin şehadetinin üzerinden 2 sene geçti.
İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei cumartesi günü, Şehit Süleymani’nin ailesi ve anma etkinliği tertip komitesi üyelerini kabul ettiği görüşmede, Şehit Süleymani’yi İslam dünyası ve bölge gençleri için kahraman ve örnek olduğunu belirtti.
Şehit Süleymani’nin şehadetini ulusal ve uluslararası bir olay olarak nitelendiren Ayetullah Hamenei, “Bugün Şehit Korgeneral Süleymani, bölgemizde umudun, özgüvenin, cesaretin ve dayanıklılığın ve zaferin göstergesidir. Bazılarının söylediği gibi “Şehit” olan Süleymani, düşmanları için ‘General Süleymani’ olmaktan daha tehlikelidir” ifadesini kullandı.
Şehit Süleymani’yi “gerçek ölümsüz” olarak nitelendiren Ayetullah Hamanei, “Suikast düzenleyen Trump ve benzerleri tarihte unutulanlar arasında yer alacak ve işledikleri dünyevi cinayetlerinin bedelini ödedikten sonra tarihin çöplüğünde kaybolacaklar” diye kaydetti. İslam İnkılabı Rehberi sözlerinin son kısmında sanal ortamda Şehit Süleymani’ye yönelik müstekbirlerin yaklaşımına dikkat çekerek, bu yaklaşımlarının onların Şehit Süleymani’nin isminden korktuklarını gösterdiğini vurguladı.
Evet Şehit Süleymani, herkesin onun bölge genelinde direniş gruplarının kurulması ve birleşmesindeki stratejik ve eksen rolünü kabul ettiği bir şahsiyetti. Direnişin büyük komutanlarının şehadetiyle anti emperyalist ve anti Siyonist direniş cephesi zayıflamadığı gibi bugün her cephede ABD ve İsrail’in saldırganlığına karşı belirleyici şekilde varlık göstermektedir.
İslam İnkılabı Rehberi’nin beyan ettiği gibi, bugün bölgede direniş hareketi önceki iki yıldan daha canlı, güçlü ve ümitli olarak faaliyet göstermektedir.
Komutan Süleymani, düşmanlarla çatışma alanında, bölgede güç denklemlerini değiştirdi.
Rus uzmanlardan Aleksander Kenyazof, Şehit Süleymani terörünün boyutlarını ele aldığı bir yazıda, tarihin herkes ve her şey hakkında hüküm vereceğini ancak, Korgeneral Kasım Süleymani aslında kendi hayatı döneminde tarihi bir şahsiyete dönüştüğünü ifade etti.
Kudüs Gücü Komutanı Şehit Süleymani ve Haşdi Şabi Komutan Vekili Ebu Mehdi el Mühendis ve diğer dava arkadaşları için 2 sene önce İran ve Irak’ta oldukça görkemli ancak acı ve hüzün verici bir cenaze töreni düzenlendi. İran ile Irak halkı bu etkinliklerle, kendi birliğini düşmanlara göstermiş oldular.
İslam İnkılabı canlı ve dinamik olarak, parlak geleceği yolunda hareketine devam etmekte.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.