İran

Şehriyari: Akılcılık, Müslümanların vahdet etkenidir

Uluslararası İslami mezhepler takrip kurumu Genel Sekreteri Hüccetülislam Hamid Şehriyari, vahdete kavuşmak için akılcılıktan yararlanmaya vurgu yaptı.

Pakistan’a bir ziyaret gerçekleştiren Uluslararası İslami mezhepler takrip kurumu Genel Sekreteri Hüccetülislam Şehriyari İran’ın İslamabad büyükelçisi Seyyid Muhammed Ali Hüseyni ile görüşmesinde adaletin inşa edilmesi için bedel ödemek gerektiğini belirterek, zulme karşı direnmekle bu önemli amaca ulaşılabileceğini kaydetti.

İmam Humeyni -ks- İslam dünyasında vahdetin temelini attığını kaydeden Hüccetülislam Şehriyari, İslami vahdetin gerçekleşmesi uğrunda birer asker olarak çaba harcamaları gerektiğini, bu bağlamda akılcılığın büyük önem arz ettiğini ifade etti.

Vahdete kavuşmak için akılcılıktan yararlanmaya vurgu yapan Hüccetülislam Şehriyarı, cüz’i ihtilafları büyütmemek gerektiğini, zira Müslümanların arasında temel ilkelerin üzerinde görüş birliği hakim olduğunu, ki bu da insanları hidayete erdirmeye yettiğini vurguladı.

Cüz’i ihtilafları akılcı yöntemlerle çözmenin yararına vurgu yapan Hüccetülislam Şehriyari, insanları öldürmeye emretmek ilahi dinlerin ilkelerine aykırı olduğunu, kavga ve tekfirden de kaçınmak gerektiğini, zira akılcılık ilkelerinin dışında yer aldığını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.