Asyaİran

Şehriyari: İkbal Lahori iki komşu ülke İran ve Pakistan’ın ortak değeri ve mihveridir

İslam Mezheplerini Yakınlaştırma Dünya Kurultayı Genel Sekreteri Hamid Şehriyari, ”İkbal Lahori, Pakistan’da yakınlaşma ve birlik fikrinin geliştiğini ve iki komşu ülke olan İran ve Pakistan’ın ortak ekseni olduğunu” söyledi.

Hüccetülislam Hamid Şehriyari, dün Pakistan’ın Lahor kentindeki Padişah Camii vaizi Abdul Habir Azad ile yaptığı görüşmede, ”Allame İkbal Lahori’nin şiirleri İran ve Pakistan arasındaki dostluğun sebebidir.” dedi.

Emperyalizmden uzak durmanın tevhid mektebine uymak olduğunu vurgulayan ilahiyat fakültesi ve üniversite hocası, “Müslümanların birleştiricisi olan İkbal Lahori düşüncesinin halk arasında yaygınlaştırılmasının gerektiğini” söyledi.

Lahor’daki Padişah Camii’nin sözcüsü ve Pakistan Ulusal Kuruluş Komitesi başkanı da İran İslam Cumhuriyeti’nin Müslümanlar arasında birlik sağlama çabalarına övgüde bulundu ve şunları vurguladı: “İki dost ve komşu arasındaki ilişkilerde bölünmenin yeri yoktur.”

Şehriyari ve beraberindeki heyet, Pakistanlı ünlü şairi anmak için Allama İkbal Lahor’un mezarını ziyaret etti ve ardından Lahor kentindeki tarihi Padişah Camii’nin farklı bölümlerini ziyaret etti.

Muhammed İkbal Lahori veya Allama İqbal, Farsça ve Urduca birçok şiir yazan Pakistanlı bir Müslüman şair, filozof, politikacı ve düşünürdü.
İkbal, Hindistan Müslümanlarına bağımsız bir devlet fikrini ilk tanıtan kişi oldu ve bu da sonunda Pakistan’ın kurulmasına yol açtı.
İkbal Pakistan’da resmen “milli şair” olarak anılır.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.