İranpakistan

Şehriyari: Tekfirci düşünce tefrikaya yol açar

Uluslararası İslami mezhepler takrip kurumu Genel Sekreteri Hüccetülislam Hamid Şehriyari, tekfirci düşüncenin büyümesi tefrikaya ve ayrışmalara yol açacağını vurguladı.

Uluslararası İslami mezhepler takrip kurumu Genel Sekreteri Hüccetülislam Hamid Şehriyari ve beraberindeki heyet, Pakistan ehli hadis ittifakı cemiyeti Başkanı Seyyid Ziyaullah Şah Buhari ile görüşmede, başta İslam ülkeleri alimleri arasında olmak üzere Müslümanların vahdetine vurgu yaparak şöyle dedi:

Ulema ortak bir idraka kavuşmalı; zira tekfirci düşüncenin büyümesi tefrika ve ayrışmalara yol açar. İslam dünyasında birileri veya bir akım başkalarını inanç ve içtihatta ihtilaf yüzünden tekfir edecek olursa İslam ümmetinin başına halledilmesi uzun zaman alacak birçok sorunu getirmiş olur.

Şii mezhebi 1400 yıllık tarihinde hiç bir zaman hiç bir İslami mezhebi tekfir etmediğini belirten Hüccetülislam Şehriyari şöyle devam etti:

Şia mezhebinin tarih boyunca birçok seçkin alimi ünlü eserlerinde Ehl-i Sünnet’in inançlarına saygı göstermiş ve hep birlikte bir arada barış içinde yaşamaya vurgu yapmıştır.

İran İslam Cumhuriyeti’nin İslam dünyasında vahdeti pekiştirmeye yönelik açık ve net tutumuna işaret eden Hüccetülislam Şehriyari şöyle ekledi:

İran İslam Cumhuriyeti nizamının büyük kurucusu İmam Humeyni -ks- ve İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei de İmam’ı izleyerek İslam düşmanlarının komplolarına boşa çıkarmak üzere vahdete ve İslami toplumlarda tefrikadan uzak durmaya vurgu yapmıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Şubat 2024 (22) içerik yüklenmiştir.