Amerikaİran

Şemhani: İran milletinin faal direnişiyle Trump’ın insansız hava araçlarının düşürülmesi devam ediyor

İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri, uluslararası toplumun ABD’nin Tahran’a yönelik BM yaptırımlarının iadesi iddiasına karşı çıkmasına atıfta bulunarak ”İran milletinin faal direnişiyle Trump’ın insansız hava araçlarının düşürülmesi devam ediyor” dedi.

İran Milli Güvenlik  Yüksek Konseyi sekreteri Ali Şemhani, dün attığı bir Twitter mesajında, Fars  Körfezi’nde ABD’ye ait Global Hawk insansız hava aracının düşürülmesinin, iç karışıklıklara destek, devam eden silah ambargoları ve ekonomik yaptırımların yeniden başlatılması da dahil olmak üzere bir domino etkisi olduğunu yazdı.

Global Hawk ABD casus uçağı, geçen yıl 20 Haziran’da İran’ın güneyinde hava sahasını ihlal ettikten sonra İran Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri tarafından düşürülmüştü. 

Bu arada ABD dışişleri bakanı Mike Pompeo, küresel muhalefete rağmen Cumartesi günü yaptığı iddiada, İran’a silah ambargoları da dahil olmak üzere tüm BM yaptırımlarının yeniden başlatıldığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanının bu iddiası, BM Genel sekreteri Antonio Guterres’in Güvenlik Konseyi’ne gönderdiği bir mektupta ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları yeniden uygulamaya koyma çabalarında herhangi bir işlem yapmayacağını belirttiği bir sırada yapıldı. 

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 19 Ekim 2020 (34) içerik yüklenmiştir.