İranAmerikaİran

Şemhani: Kalıcı ve güçlü bir anlaşma peşindeyiz

İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani, ABD’nin Nükleer Anlaşma’dan çekilmesi sonucu İran halkının Batı ile ABD’ye güven duymadığını ve ABD’nin taahhütlerini ifa etmediğine değinerek, ”Nükleer Anlaşma’daki tüm taahhütlerimizi yerine getirdiğimiz gibi, müzakere masasını asla terk etmedik ve şimdi de güçlü ve kalıcı bir anlaşmaya varmak istiyoruz” dedi.

Tahran’a resmi ziyaret gerçekleştiren AB Dış Politika Temsilcisi Josep Borrel ile bir araya gelen Şemhani, Avrupa’nın İran’ın bölge ve uluslararası arenadaki kalıcı güvenliğin sağlanması ile ilgili yapıcı rolüne çok önem vermemesini eleştirerek, ”Maalesef Avrupa’nın stratejik ilişkileri, şer, güvensizlik ve devlet terörünün simgesi olan bazı ülkelerle gelişmektedir” diye belirtti.

ABD’nin Nükleer Anlaşma kapsamındaki taahhütlerini ifa etmemesini ve Avrupa’nın bu yöndeki eylemsizliğini İran halkı için acı bir deneyim olarak nitelendiren Şemhani, ”İran’ın nükleer alandaki telafi edici eylemleri sadece ABD’ni tek taraflılığı ve Avrupa’nın eylemsizliğine karşı bir tepkiydi ve Batı’nın bu yasa dışı davranışının son bulmadığı sürece devam edecek. İran’ın Viyana Müzakerelerine katılmaktan amacı, kapsamlı ve kalıcı olarak Nükleer Anlaşma’nın ekonomik avantajlarından yararlanmaktır. Bu, ABD ve Avrupa tarafından garantiye alınmadığı takdirde İran için bir yararı yoktur. ABD’nin İran’a müzakere yapılırken bile yaptırım uygulaması, müzakerelerin uzama nedenlerinden biridir. Ancak En ağır yaptırımları atlatan ülke ile zorbalıkla konuşulamaz” diye kaydetti.

AB Dış Politika Temsilcisi Borrell de bu görüşmede yaptığı açıklamada, Tahran’a gelmeden önce Amerikan yetkililerle bir araya geldiğine dikkati çekerek, ”Biden yönetimi çeşitli nedenlerden dolayı Nükleer Anlaşma’nın canlanması için çalışıyor” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (21) içerik yüklenmiştir.