İranKuzey Amerika

“Senatörler İranı Sevdiklerinden Değil Dünya’da Yalnızlığa İtildiklerinden Dolayı Öfkeliler” Amerikalı Senatörler Pompeo’nun İran Karşıtlığını Eleştirdi

Amerikalı altı demokrat senatör, Dışişleri Bakanlığı’nın silahlanma yıllık raporu ile ABD istihbaratının bu konudaki değerlendirmeleri ile çelişki arzetmesine itiraz ettiler.

Amerikalı altı demokrat senatör Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya bir mektup yazarak silahlanma yıllık raporunda İran İslam Cumhuriyeti’nin Bercam nükleer anlaşmasına bağlı kaldığına işaret edilmemesine tepki gösterdiler.

Amerikalı senatörlerin mektubunda şu ifadeler dikkat çekti:

2019 raporunda İran’ın silahsızlanma, silahsızlanma bağlı kalması ve NPT anlaşmasına bağlı kalıp kalmadığı meselesi, istihbarat camiasının yaptığı ve milli istihbarat Başkanı Dan Coats tarafından kongreye sunulan değerlendirme ile aykırı görünüyor.

Coats kongre oturumunda İran’ın nükleer faaliyetleri asla kaygı verici olmadığını itiraf etmişti.

Yine ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yıllık raporunda, UAEK Şubat ayında yönetim kuruluna sunduğu raporunda İran İslam Cumhuriyeti’nin Bercam nükleer anlaşmasındaki tüm yükümlülüklerine bağlı kaldığı konusuna işaret etmediği anlaşılıyor.

Demokrat senatör Jeff Merkley ise twitter hesabında ABD Başkanı Donald Trump yönetimi dünya genelinde nükleer silahsızlanma yönündeki tüm çabaları bozduğunu ve İran’ın bu anlaşmaya bağlı kaldığını perdelemeye çalıştığını yazdı.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 22 Eylül 2020 (31) içerik yüklenmiştir.