İşgalci İsrail Rejimi

Şeyh İkrime Sabri: Şeyh Cerrah Mahallesi’ndeki evlerin boşaltılması etnik temizliktir

Mescidi Aksa Cuma Hatibi ve Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanı Şeyh İkrime Sabri, İsrail yönetiminin, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yaşayan Filistinlileri zorunlu göçe tabi tutmakla bir kez daha Kudüs halkına yönelik etnik temizlik ve yakıp yıkma tekniğini uyguladığını ortaya koyduğunu vurguladı.

Şeyh Cerrah Mahallesi sakinlerinin topraklarından taviz vermeyeceklerini aktaran Şeyh İkrime Sabri, bu hakikati ispat eden birçok belgenin mevcut olduğuna dikkat çekti.

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada Şeyh İkrime Sabri, “Yahudi yerleşimcilerin burada en ufak bir hakkı yoktur. İsrail yönetimi ile mahkemelerinin, Şeyh Cerrah Mahallesi’ndeki evleri boşaltma yetkisi de bulunmuyor.” ifadelerini kullandı.

İsrail makamlarının, adil davranmadığını ve kanunları ihlal ettiğini aktaran Şeyh İkrime Sabri, Yahudi yerleşimcilerin elinde tapu gibi hiçbir belgenin bulunmadığını ve bu sebeple İsrail’in mülkiyetin kimlerin olduğu konusunu göz ardı ettiğini söyledi.

Filistin davasının yılmaz savunucularından olan Şeyh İkrime Sabri, işgal yetkililerinin, ülkedeki kanunlarla oynayarak Kudüs topraklarını tamamıyla istila etmeyi, şehri Yahudileştirme ve demografik yapısını değiştirmeyi hedeflediğini kaydetti.

Filistinli uzmanlar, Siyonist İsrail’in, Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah Mahallesi’ndeki bazı evleri yıkma planı ile kentin Yahudileştirilmesi çalışmaları çerçevesinde Filistinlilere yönelik sistematik tehcir politikasını uyguladığına işaret ediyor.

İşgal rejimi uzun yıllardan beri Şeyh Cerrah Mahallesi’nin ahalisini burayı terk etmeye zorlamak ve evlerine el koymak için çalışma yürütüyor. Mahallenin ahalisi yargı yoluyla haklarını aramak için yıllardan beri mücadele veriyor. Ne var ki işgal yargısı sürekli Filistin halkının aleyhine işgalci siyonistlerin lehine bir tutum sergiliyor. Buna rağmen mahalle ahalisine gönüllü destek veren hukukçular pes etmeyerek mücadelelerini sürdürüyorlar. Ancak bu mücadeleye sivil toplum kuruluşları ve siyasi oluşumlar vasıtasıyla destek verilmesinin ve Şeyh Cerrah Mahallesi’ni işgal planından kurtarmanın son derece önemli olduğu belirtiliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ağustos 2021 (10) içerik yüklenmiştir.