Bahreyn

Şeyh İsa Kasım: İslami hareket Bahreyn halkının siyasi ve medeni hakları gerçekleşene kadar devam edecek

Bahreyn İslami Hareketi lideri dün yaptığı açıklamada, Al Halife rejiminin Bahreyn halkının yeni bir anayasa ve buna dayalı kurumlar hazırlamadaki siyasi ve medeni haklarını kabul edinceye kadar protesto hareketinin devam edeceğini bildirdi.

Fars Haber Ajansı’nın haberine göre Şeyh İsa Kasım, Bahreyn halkının kendilerinin protesto hareketlerini durdurmaya teşvik edecek hiçbir şey bulamadıklarını ve bir baskı, diktatörlük ve hükümetin halkın ötekileştirilmesi politikasının doruk noktasına şahit olduklarını kaydederken, Bahreyn halkının ağır bedel ödemesine rağmen haklarını alıncaya kadar yoluna devam edeceğini bildirdi.

Bahreyn İslami Hareketi lideri, bu ülkedeki krizin çözümünün, halkın kabul edeceği şekilde reformları hızlandırmak olduğunu söyledi.

Şeyh İsa Kasım, Bahreyn cezaevlerinin ağır şartlarının, halk protestolarının tırmanmasına neden olduğunu belirterek, ‘hapishaneleri binlerce mahkumla doldurmanın amacı, siyasi ve medeni haklar talep etme meselesini tutukluların özgürlüğü talebi konusuna dönüştürmekse, zindanların içinden özgür tutukluların halkın haklarını talep etmeleri bu komplonun başarısızlığının belirleyici sebebidir.” dedi.

Bilindiği gibi Bahreyn’de Al Halife rejimi diktatörlüğünü sürdürmek ve halkın en temel reform taleplerini hiçe saymak için baskılarını sürdürürken bu baskılara ve zulme karşı yapılan protesto gösterilerinde ise bu zamana kadar bir çok insan tutuklandı ve halen cezaevlerinde çok ağır şartlarda bulunmaktadırlar.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.