Lübnan

Seyyid Hasan Nasrullah: 2000’deki zafer Lübnan’a bağımsızlık getirdi

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah, 2000 yılında Lübnan’ın işgal altındaki topraklarının kurtarılmasına atıfta bulunarak, “Bu zafer ülkemize bağımsızlık ve hakimiyet hakkının güçlendirilmesini hediye etti” dedi.

İRNA ajansına göre, ”Lübnan, siyonist İsrail’in tehdidi altında olduğu sürece ülkemizin bağımsızlığı ve özgürlüğü için mücadelemizi sürdüreceğiz”diyen Nasrullah, Hizbullah’ın ABD tarafından terör örgütü listesine alınmasına değinerek, “Hizbullah’ın terör örgütleri listesine alınması bölgedeki gelişmelerle veya parlamento seçimleriyle direk ilgilidir. Yaptırımlar ve Hizbullah’ın adının terör örgütleri listesinde yer alması direnişin kararlılığını etkilemez.” dedi.

Nasrullah, İran’dan akaryakıt ithali ve ülkesine mazot tedariki konusuna değinerek, ”Petrol ofislerindeki kuyruklar, karaborsa oluşması ve akaryakıt eksikliği karşısında, durum devam ederse, durumu iyileştirmek için benzin ve motorin almak için İran’la işbirliği yapabileceğimizi açıklamıştık.” dedi.

Nasrallah, konuşmasının son bölümünde Hizbullah’a yönelik planlanan saldırıya da değinerek, “Bu yeni bir konu değil, geçtiğimiz haftalarda ve aylarda Hizbullah’a yönelik büyük bir saldırı düzenlendi.” dedi.

Nasrullah, bazı Arap rejimlerinin Siyonist Rejim İsrail ile ilişkilerini normalleştirmesi hakkında da, “Bazı Arap ülkelerinin ilişkilerinin normalleştirme sürecinin hızlandığına tanık olmaktayız. Bunun utanç verici örneğini son olarak Fas’ta gördük” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (25) içerik yüklenmiştir.