HaberlerDünyaIrakİranİslamKasım SüleymaniOrtadoğuŞehidlerimiz

Seyyid Hasan Nasrullah açısından Kasım Süleymani’ye Suikastin Nedenleri ve Sonuçları

Lübnan Hizbullah Hareketi genel sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, İran İslam İnkılabı Muhafızları Ordusu Kudüs Kuvvetleri komutanı Korgeneral Kasım Süleymani, Irak Haşdi Şabi kurumu başkan vekili Ebu Mehdi Mühendis ve silah arkadaşlarının şehadeti dolayısı ile düzenlenen törende bu cinayet ile ilgili konuştu.

Nasrullah konuşmasında Amerika cinayetinin nedenleri ve sonuçlarını açıklamaya çalışarak bu cinayetin Batı Asya’da yeni bir tarihi sayfanın oluşmasına neden olduğunu söyledi.
Lübnan direniş lideri Seyyid Hasan Nasrullah bu suikastın nedenleri ve Amerika’nın bu cinayete açık bir şekilde itiraf etmesi hususunda bir kaç önemli meseleye değindi. Tabii bu nedenler ve meselelerin ekseni ve çekirdeği de Amerika’nın başarısızlıkları ve hezimetleri idi. Aslında bu suikastın ilk nedeni Amerika ve Siyonist Rejim İsrail’in şimdiye dek bir kaç sefer Korgeneral Kasım Süleymani’ye suikast düzenlemesi ancak başarısız kalmaları idi. Bu çerçevede Amerika’nın resmi bir şekilde Korgeneral Kasım Süleymani’ye yönelik düzenlediği suikastı itiraf etmesi geçmişteki başarısızlıkların ört bas edilmesi anlamına gelir.
Bu cinayetin ikinci nedeni ve etkeni de Amerika ve Siyonist Rejim İsrail’in planlarının direniş ekseni tarafından etkisiz hale getirilmesi ve vekalet savaşlarında yenilmeleridir. Amerika ve İsrail, Suriye, Yemen ve Afganistan’da yenilgiye uğramış ve Lübnan ve Irak’tai son aylardaki planları da suya düşmüştür. Bu tekerrür eden yenilgiler aslında Direniş ekseninin zaferi ve güçlenmesi anlamına gelir. Bu yüzden Amerika ve İsrail bu başarısızlıkları ve yenilgiler serisini durdurmak için büyük generaller ve liderlere yönelik suikast düzenledi.
Bu cinayetin üçüncü nedeni ve aslında emperyalizmin üçüncü başarısızlık nedeni, Amerika’nın İran karşısında stratejik yenilgiye uğramasıdır. Amerika son iki yılda, İran ile yapılan Bercam Nükleer Anlaşmasından çekilmesinin ardından maksimum baskı stratejisi çerçevesinde İran İslam Cumhuriyeti nizamını devirmek için topyekun çalışmalar başlattı. Ancak bu baskı siyaseti İran’ın tutumu ve siyasetlerinde en ufak bir değişime sebep olmadı. Amerika ise bu vahim başarısızlığı telafi etmek için Korgeneral Kasım Süleymani’ye suikast düzenledi. Amerika bu cinayeti alenileştirerek yoğun bir propaganda yürüterek İran karşısında zafere ulaştığını göstermek istiyor.
Lübnan Hizbullah Hareketi genel sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah açısından Amerika’nın bu cinayetinin en önemli sonuçlarından biri de Batı Asya’da yeni bir çağın başlamasıdır. Mevcut durumda Amerika Batı Asya’nın asıl aktörlerinden biri olarak bölgede varlığı ile asıl krizlere de neden olan güçtür. Seyyid Hasan Nasrullah açısından Amerika’nın bölgeden çıkarılması ve Batı Asya’nın sömürgecilik, emperyalizm ve işgalcilerin elinden kurtulması, Direniş Cephesi generalleri ve liderlerinin adil kısası yeni çağın en belirgin özelliklerindendir.
Amerika’nın bu devlet terörü sonucu cinayetinin neticelerinden biri de bu ülkenin bölgede askeri varlığına ısrar etmesi durumunda bölgenin Amerika askerleri için artık güvenli olmamasıdır. Seyyid Hasan Nasrullah şöyle bir açıklamada bulundu: ” Bölgeye dikey olarak gelen Amerikan askerleri ve subayları yatay olarak ülkelerine döndüğünde Trump da ne yaptığını anlayacaktır. ”
Seyyid Hasan Nasrullah’ın değindiği bu cinayetin önemli sonuçlarından biri de Amerika’dan alınacak sert intikamdır.
Hizbullah Hareketi genel sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah Korgeneral Kasım Süleymani’yi Direniş Eksenine ait bir kişi olarak “İran’ın bu cinayete tepkisi bir kenara, direniş ekseni de bu cinayete kesin yanıt verecektir.” Dedi.
Nasrullah’ın sözlerinin bu boyutu, İran İslam İnkılabı Lideri Seyyid Ali Hamanei’nin sözlerine lebbeyk mahiyeti taşır. İslam İnkılabı lideri, general Süleymani’nin şehadeti üzerine, “Tüm direniş yanlıları onun intikamını almak isteyeceklerdir.” Dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Haziran 2021 (18) içerik yüklenmiştir.