İranLübnan

Seyyid Hasan Nasrullah: İran, IŞİD’e karşı Irak halkının yanında duran ilk ülkeydi

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, İran’ın, ABD’nin oluşturduğu terör örgütü IŞİD’le mücadelede Irak halkının yanında duran tek ve ilk ülke olduğunu söyledi.

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, eski Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi eski Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in şehadetinin ikinci yıldönümü münasebetiyle konuşma yaptı.

Nasrullah, Şehit Süleymani ve Şehit Ebu Mehdi el-Mühendis’e yönelik suikastın sonuçlarının bugüne kadar devam ettiğini belirterek, “Direniş şehitleri için Irak, İran ve diğer bölgelerde düzenlenen anma törenleri, onlara olan saygımızı gösteriyor ve bu şehitlerin kardeşlerinin direniş yolundaki istikrarına ve Amerikan-Siyonist planlarıyla yüzleşmesine vurgu yapmaktadır” dedi.

Nasrullah, son iki yılda “Kudüs Kılıcı Operasyonu” da dahil olmak üzere bu iki şehidin yolunun devam ettiğini gösteren büyük savaşlar yaşandığını söyledi.

Seyyid Hasan Nasrullah, “ABD, IŞİD’i oluşturdu ve bu bahane ile Irak’a döndü. ABD Irak’ı işgal etti. Bunun için Irak’ta yaşanan tün cinayetlerden sorumludur. Milletlerimiz ve ülkelerimiz bu şehitler için değil kendi gelecekleri için net bir tavır almalıdır” ifadesini kullandı.

ABD’nin tarihte eşi benzeri görülmeyen bir katil olduğunu belirten Nasrullah, “Şehit Süleymani Irak halkının yanında durdu ve direnişin kurulmasında önemli katkıda bulundu. İran, ABD’nin oluşturduğu terör örgütü IŞİD’le mücadelede Irak halkının yanında duran ilk ve tek ülkeydi. Şehit Süleymani işgalci güçlerin karşısında durdu ve Irak’taki direniş gruplarının kurulmasında önemli rol oynadı” ifadelerinde bulundu.

Siyonist Rejim İsrail’in Lübnan, Filistin ve bölgedeki cinayetlerinden ABD’nin sorumlu olduğunu dile getiren Nasrullah, “Suriyelileri öldüren ve ülkelerini yıkıcı bir savaşa sokan ABD’dir. ABD, Suriye ve Irak’ta yenilgiye uğramıştır. ” dedi.

Nasrullah, Yemen’e karşı savaşın Suudi Arabistan tarafından yürütülen bir Amerikan savaşı olduğunu söyledi.

Nasrullah konuşmasını şöyle sürdürdü: “Amerikan birliklerinin kaderi bölgeyi terk etmektir. Fırat’ın doğusundaki halk direnişi, ABD ordusunun Suriye’den çekilmesine yol açacak doğru seçenektir.”

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (26) içerik yüklenmiştir.