Avrupaİran

Seyyid İbrahim Reisi yakın zamanda Rusya’ya gidecek

İran’ın Rusya Büyükelçisi, İran Cumhurbaşkanı’nın Moskova’yı ziyaret etmesini ve Rusya Devlet Başkanı ile görüşmesini çeşitli alanlarda ikili ilişkilerin gelişmesi için bir dönüm noktası olacağını söyledi.

İran’ın Rusya Büyükelçisi Kazım Celali, 2022 Yeni Yılı vesilesiyle bir video mesajına şunları söyledi. ”İran İslam Cumhuriyeti ile Rusya arasındaki ilişkiler iyileşiyor ve yeni yılın ilk günlerinde İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi’nin Moskova’yı ziyaret edecek olması ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir ile görüşmesi gibi bir program vardır.”

Celali ayrıca dünya Hristiyanlarını, Rusya Hristiyanlarını ve Hristiyan yurttaşlarını Hz. İsa Mesih’in (S) doğum yıldönümü münasebetiyle kutlayarak, 2022 yılının tüm insanlık için adaletle, mutluluk, refah, barış ve güvenlik yılı olmasını umduğunu ifade etti.

İran hükümeti sözcüsü Ali Bahadori Cehrumi de, Reisi’nin Rusya ziyaretinin zamanı ve nedeni hakkında daha önce “İran ve Rusya arasındaki stratejik etkileşimler doğrultusunda İran cumhurbaşkanı Rusya’yı ziyaret etmeye davet edildi” demişti.

Cehrumiye göre, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın Rusya’ya yapacağı ziyaret, bölge ülkeleri öncelikli olmak üzere ikili ve çok taraflı ilişkilerin güçlendirilmesi ve geliştirilmesi çerçevesinde, ticaret odaklı ve iktisadi önceliği çerçevesinde gerçekleşecek.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2023 (68) içerik yüklenmiştir.