HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Seyyid İbrahim Reisi’nin Avusturya Şansölyesi ile İstişarede Bulunması

İran İslam Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Avusturya şansölyesi ile telefon konuşmasında şöyle bir vurguda bulundu: ” İki ülkenin 500 yıllık dostane ilişkileri gelecekteki ilişkiler açısından değerli sermayedir. “

Cumhurbaşkanlığı bilgilendirme sitesine göre, “Seyyid İbrahim Reisi” “Sebastian Kurtz” ile Pazartesi günü yaptığı telefon görüşmesinde, ekonomik etkileşimlerinden yararlanma doğrultusundaki iradeye rağmen, iki ülke arasındaki ticaretin azaltılmasının hiçbir dayanağı ve rasyonel gerekçesi olmadığını söyledi ve şu açıklamada da bulundu: ” İki ülkenin çıkarlarını koruyup kötü niyetli tarafların çeşitli hilelerle bu ilişkileri etkilemesine izin vermeyelim.”

Reisi, “Afganistan’ın çağdaş tarihine bakarsak, Amerikalıların bu ülkenin içişlerine karışmaya başlamasından bu yana Afganistan’ın iyi gün geçirmediğini görüyoruz.” diye sözlerine ekledi. 

İran Cumhurbaşkanı ayrıca, “Afganistan’daki çeşitli akımların ABD’nin geri çekilmesini bir dönüm noktası olarak görmesini ve birbirleriyle etkileşim halinde halk tarafından kabul edilebilir bir yönetim modeli elde etmesi gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

Avusturya Şansölyesi ise bu telefon görüşmesinde, çeşitli alanlarda dostane ve yapıcı ikili ilişkilerin devam etmesini ve genişletilmesini umarak, “Yeni İran hükümetinin bu ülke halkı için ekonomik ve sosyal refah yaratmada daha başarılı olacağını umuyoruz” dedi.

Avusturya Şansölyesi ayrıca Afganistan’daki son gelişmelerden duyduğu endişeyi dile getirdi ve Afgan göçmenlere yönelik hizmetlerinden ve samimi konukseverliklerinden dolayı İran hükümeti ve halkına  teşekkür etti.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Mayıs 2024 (77) içerik yüklenmiştir.