HaberlerAfganistanDünyaİranOrtadoğu

Seyyid İmam Ali Hamaney´den İran’ın Afganistan halkına desteğine vurgu

Seyyid İmam Ali Hamaney dün yeni hükümet üyelerini kabul ettiği görüşmede, Afganistan’ın mevcut durumuna işaretle, İran’ın Afganistan halkına desteğine vurgu yaptı.

Seyyid İmam Ali Hamaney dünkü beyanatında, Amerikalıların  diplomasi arenası ve gülümsemeleri arkasına saklanıp, haklı gibi konuştuklarını, oysa yırtıcı ve vahşi kurtlar gibi olduklarını, ancak bazen de tilki gibi kurnazlık yaptıklarını, nitekim bugün örneğini Afganistan’da görmekte olduklarını vurguladı.

Afganistan’ın kardeş ülke olduğunu belirten İslam İnkılabı Rehberi, “Afgan halkı ile din, dil, tarih ve kültür birliğimiz vardır.” dedi.

Ayetullah Hamanei, Kabil’deki son terör saldırısı nedeniyle derin üzüntü duyduğunu ifade ederek, “Bu sorunlar ve sıkıntılar ülkeyi 20 yıldır işgal eden ve halkına her türlü zulmü dayatan Amerikalıların eseridir.” açıklamasında bulundu.

ABD’nin Afganistan’daki varlığını eleştiren Ayetullah Hamanei, şunları kaydetti:

“Düğün ve cenaze törenlerinin bombalanması, gençlerin öldürülmesi, birçok insanın haksız yere hapse atılması ve uyuşturucu üretimindeki büyük artış, Amerikan varlığının olumsuz etkilerinden bazılarıdır. Bu ülke, Afganistan kalkınması için bir adım bile atmadı. Altyapı ve sivil kalkınma açısından 20 yıl öncesinden geride değilse ileride de değil.”

Ayetullah Hamanei, ABD birliklerinin Afganistan’dan utanç verici tahliye sürecine dair, “Afgan halkından yanayız çünkü geçmişte olduğu gibi hükümetler gelip gidiyor ama geriye sadece Afgan halkı kalıyor. Afganistan halkının bu durumdan kurtulması için Allah’tan (C.C) yardım diliyoruz.” dedi.

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei’nin ABD’nin 20 sene süren işgali boyunca Afganistan’daki yenilgileri hakkındaki sözleri, geçen senelerde İran İslam Cumhuriyeti’nin tahmin ettiği gibi, ABD’nin sonunda Afganistan’da radikalizmle savaşta tam yenilgiye uğradıktan sonra, rezil bir şekilde bu ülkeden çekilmek zorunda kaldığını gösteriyor.

Beyaz Saray,  20 sene işgaline rağmen Afganistan hakkında verdiği sözleri ve sloganlarının hiçbirini hayata geçirmeyi başaramadan bu ülkedeki askeri varlığını sonlandırarak, başka bir yenilgiyi kendi karnesine yazdırmış oldu.

ABD’nin Afganistan’ı işgal ettiği senelerdeki mirası, masum sivillerin katliamı ve ülkenin alt yapısının tahribi oldu.

Bu durum Beyaz Saray yöneticilerinin sinsi yüzünü bir kez daha dünyaya göstermiş oldu.

ABD geçen 20 senede, bu ülkede terörizmi ve uyuşturucuyu arttırdı, böylece Afganistan’a yapılan uluslararası yardımların gereksiz projelere ve hususlara ayrılmış oldu. İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei’nin ifade ettiği gibi, ABD’nin girişimleri, Afganistan’ın sivil ilerlemeler ve kalkınma projeleri açısından 20 sene geri kalmasına yol açtı.

ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi bu ülke halkı, siyasi aktivistler, etnik ve mezhebi grupları için anlaşmazlıkları ve sınırlı partizan çıkarlarını bir kenara bırakarak, diyalog ve ulusal çıkar üzerinde mutabık kalmak suretiyle Afganistan’da kapsayıcı bir hükümetin kurulması için zemin sağlayabilir.

Günümüzde ise Taliban’ın kontrolüne geçen Afganistan’da bu grup kapsayıcı hükümetin kurulmasına vurgu yaparken, İran yine de Afganistan halkına destek vermeyi kendi temel politikası olarak tayin etmiş ve Afganistan’da tüm çabaların halkın güvenliği dahil yaşam standartlarının iyileşmesi doğrultusunda olması gerektiğine inanmakta.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.