İranUmman

Seyyid Reisi: İran ve Umman arasındaki iyi ilişkiler bölgesel işbirliğini artıracak

İran Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi, İran ile Umman’ın pek çok konuda önemli bir mutabakat içinde olduğunu belirterek, ”İran ile Umman arasındaki iyi ilişkiler bölgesel işbirliğini artıracaktır.” dedi.

İRNA’ya göre, Seyyid İbrahim Reisi, Umman’a yaptığı resmi ziyaretten döndükten sonra şunları söyledi. “Pazartesi günü Ummanlı üst düzey yetkililerle yapılan görüşmelerde, iki ülke arasındaki uluslararası işbirliğinin gerekli olduğu önemle vurgulandı.”

Reisi, ‘Umman Ticaret bakanının da katıldığı İki ülkenin ekonomik aktivistleri ve iş insanları ile yaptıkları görüşmede, ”ticaret, para transferi, finans, bankacılık ve gümrük konularındaki sorunların incelendiğini ve bu alanlardaki sorunların en kısa zamanda çözümü konusunda fikir birliğinin olduğunu” söyledi.

Reisi şöyle dedi: ”Hem Ummanlı hem de İranlı iş insanları iki ülkedeki mevcut kapasitelere pek aşina değiller ve bu nedenle Umman’da bir İran ticaret ofisi kurma ihtiyacı hissedildi ve bu ofisin mümkün olan en kısa sürede kurulması düşünüldü.”

İran cumhurbaşkanı Reisi, “Umman’da yaşayan İranlılarla yapılan görüşmede hukuki, kültürel ve eğitimle ilgili sorunları dile getirdiler ve bu konuda bazılarının Tahran’da takip edilmesi gereken kararlar alındı” dedi.

Reisi, yurt dışında yaşayan İranlıların, ülke içinde yaşayan İranlılar gibi hukuki haklara sahip olduklarını ve bu haklardan en iyi şekilde istifade edebilmeli için hükümetin bu konuda gerekli çalışmaları sürdüreceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (24) içerik yüklenmiştir.