İranTürkmenistan

Seyyid Reisi:İran-Türkmenistan ilişkilerinin gelişmesi iki ülke ve bölgenin yararınadır

İran cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi, Türkmenistan cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısında, ”İran-Türkmenistan ilişkilerinin, bölgesel ve uluslararası düzeyde gelişmesi gerektiğine” vurgu yaptı.

İran Cumhurbaşkanı Reisi, Türkmen mevkidaşı Serdar Berdimuhammedov ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı’nın İran’da bulunmasından dolayı memnuniyetini dile getiren Reisi, ”Son 30 yılda Türkmenistan’la iyi ilişkilere sahip olduklarını ve son aylarda Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a yaptığım ziyaret, başta doğalgaz takası ve taşımacılık olmak üzere ikili işbirliğini güçlendirdi” diye konuştu.

İran-Türkmenistan ilişkilerinin komşuluk ilişkilerinden ziyade kardeşlik, medeniyetsel, kültürel ve çok derin olduğuna değinen Reisi, Hazar Denizi kıyısındaki ülkelerle işbirliğinin İran dış politikasının önceliklerinden biri olarak nitelendirerek, ”Türkmenistan’ın ev sahipliğinde düzenlenecek Hazar Denizi Kıyısındaki Ülkeler Zirve Toplantısı’nı sıcak karşılıyoruz ve ikili işbirliği kuşkusuz bölgesel ve uluslararası işbirliği ile sonuçlanacak” diye konuştu.

Türkmen mevkidaşı ile yaptığı görüşmede Afganistan ile ilgili aynı görüşü paylaştıklarını gördüklerini ifade eden Reisi, ”Afganistan’da tüm siyasi partilerin katılımıyla kapsamlı bir hükümet oluşturulmalıdır. Bölge meseleleri de bölge ülkeleri tarafından çözülmeli ve yabancıların her türlü varlığı güvenliği tehlikeye düşürür” değerlendirmesinde bulundu.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhammedov ise bu ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada İranlı mevkidaşı ile birçok konuyu ele aldıklarını dile getirerek, ”Bu görüşmede ekonomik ve ticaret hacminin arttırılmasını ele aldık. Ayrıca enerji, taşımacılık ve diğer sektörlerde işbirliğinin geliştirilmesi yollarını inceledik ve kültürel ve insani boyutlarda ikili işbirliğini güçlendirmeyi hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov ayrıca Reisi’yi gelecek ay Türkmenistan’ın başkenti Aşkabata’ta düzenlenecek Hazar Denizi Kıyısı Ülkeler Zirvesi Toplantısı’na davet etti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (16) içerik yüklenmiştir.