AvrupaKuzey Amerika

Sherman: Avrupa Bercam’ı korumak için bedelini ödemeli

Amerikalı eski nükleer müzakereci Wendy Sherman, Avrupa ülkelerinden Bercam nükleer anlaşmasını korumak için ABD tarafından yaptırıma maruz kalma riskini kabul etmelerini istedi.

Çarşamba günü New York Times gazetesinde bir makale yayımlayan Amerikalı eski nükleer müzakereci Sherman, Avrupa ülkeleri Bercam nükleer anlaşmasını korumak için bedelini de ödemeleri gerektiğini belirtti.

Amerikalı eski diplomat Sherman, İran ile gerginlikleri hafifletmenin bir yolu, ABD kongresi AB troykasını oluşturan Fransa, Britanya ve Almanya Savunma ve Dışişleri Bakanlarını kongreye davet etmesi ve onlara neden Bercam’ı korumak herkesin yararına olduğunu açıklamalarını istemesinden ibaret olduğunu belirtti.

Wendy Sherman, söz konusu Avrupalı Bakanların kongreye gelmeleri durumunda Amerikalılar ABD Başkanı Donald Trump yönetimi Bercam nükleer anlaşması konusunda dünyada inzivaya itildiğini anlayacaklarını vurguladı.

Amerikalı eski nükleer müzakereci ayrıca, Trump yönetimi INSTEX uygulandığı takdirde Avrupa’ya yaptırım uygulayacağı tehdidinde bulunduğunu, fakat Tahran Washington hattında tırmanan gerginliği önlemek için bu riski kabul etmek gerektiğini ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo geçen gün Brüksel’e gelerek Avrupalı yetkililerle görüştü, ancak Avrupalı yetkililer onu çok soğuk karşıladı. Bu yüzden Pompeo Avrupa ülkelerini İran ile iktisadi ilişkileri durumunda yaptırımla tehdit etti.

Başa dön tuşu
Kapalı