İranAmerika

Sherman: İran direniş stratejisini seçmiştir

Amerikalı eski yetkili Wendy Sherman beyaz sarayın İran karşıtı politikaları faydasız olduğunu belirterek, İran direniş stratejisini seçtiğini vurguladı.

Amerika’nın Barack Obama yönetiminde Dışişleri Bakanı Yardımcılığı görevini yürüten Sherman Çarşamba günü telekonferans yöntemi ile düzenlenen Aspin güvenlik oturumunda yaptığı konuşmada, İran asla müzakere noktasına yakın olmadığını belirtti. Sherman, bu yüzden şu anda en kötü noktadayız, dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın İran işleri özel temsilcisi Brian Hook’un iddialarına tepki gösteren Sherman, 2015 yılında sağlanan nükleer anlaşmanın ardından şimdi ortada herhangi bir anlaşma bulunmadığını, İran uranyumu daha yüksek yüzdelerde zenginleştirmeye başladığını ifade etti.

Hook oturumda yaptığı konuşmada bir kez daha İran İslam Cumhuriyeti karşıtı mesnetsiz iddialarını tekrarlayarak Tahran yönetimi iktisadi baskı ile müzakere arasında birini seçmek zorunda olduğunu ileri sürdü.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper de oturumda yaptığı konuşmada Trump yönetiminin İran karşıtı tutumuna işaretle, Pentagon’un politikası İran’la mücadele çerçevesinde İsrail ve S. Arabistan gibi müttefiklerini takviye etmeye yönelik olduğunu belirtti.

Beyaz saray yetkililerinin İran karşıtı açıklamaları ve uygulamalarına rağmen BM güvenlik konseyinin 2231 sayılıl kararnamesinde İran’a dayatılan yaptırımlar 18 Ekim 2020’de sona eriyor.

BM güvenlik konseyinin daimi üyelerinden Rusya ve Çin ise İran’a silah ambargosunun uzatılmasına karşı çıkıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (14) içerik yüklenmiştir.