HaberlerLatin Amerika

Şili cumhurbaşkanı, kabinenin istifasını istedi

Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, başkent Santiago’da cuma günü bir milyondan fazla kişinin sosyal reform talebiyle sokağa çıkmasının ardından kabinesinin istifasını istedi. “Mesajı aldık” diyen Pinera, halkın taleplerini karşılayacak yeni bir kabine kurmayı amaçlıyor.
Pinera, Devlet Başkanlığı Sarayı La Moneda’da düzenlediği basın toplantısında, daha önce açıkladığı ekonomik yardım paketine işaret ederek, halkın taleplerini ve vermek istediği mesajı ciddiyetle dikkate aldığını söyledi. Birlik ve beraberliğin önemini vurgulayan Pinera, “Yeni bir döneme başlamak ve yeni talepleri karşılayacak yeni bir kabine kurabilmek için bütün bakanlardan istifa etmelerini istedim” dedi.
Sebastian Pinera, ülkede şiddet olaylarının baş göstermesinin ardından bazı bölgelerde ilan edilen ve güvenliğin askere devredilmesini kapsayan “acil durumun” kaldırılmasına ilişkin olarak “Eğer içinde bulunduğumuz durum uygun olursa, Şili halkının istediği ve hak ettiği üzere pazar günü (yerel saat ile) 00:00 itibarıyla ilan edildiği bütün bölgelerden acil durumun kaldırılmasını isteyeceğim” ifadelerini kullandı. Pinera, su kullanımı ve otoban ücretlerinde indirime gidileceğini de sözlerine ekledi.
En az bir milyon kişi ülkenin bir çok kentinde ve özellikle başkent Santiago’da metro bilet fiyatlarının yükselmesi ve ülkede uygunsuz sosyal ve ekonomi şartlara itiraz amacı ile sokaklara akın etti./

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.